NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

Každoročne skončí v nesprávnych zberných nádobách obrovské množstvo netriedeného odpadu. Zastúpenie má v ňom aj expandovaný polystyrén.

Čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

Foto: EPS SR

Elektrospotrebiče patria všeobecne k najpraktickejším darčekom, ktoré sa rok čo rok objavujú pod vianočnými stromčekmi mnohých domácností. Radosť z nich môže byť síce neopísateľná, no minca má aj v tomto prípade dve strany.

Zamýšľali ste sa totiž niekedy nad tým, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov? Odpoveďou a zároveň riešením je recyklácia polystyrénu.

Polystyrén ako obal má výhody

Expandovaný polystyrén (EPS) je známy najmä využívaním v rámci zatepľovania budov alebo na prepravu a skladovanie tovaru. Predurčujú ho k tomu nielen jeho výborné tepelnoizolačné vlastnosti, vysoká pevnosť v tlaku a schopnosť tlmiť nárazy, ale aj celá rada ďalších skvelých vlastností – napríklad veľmi nízka hmotnosť.

Zaujímavosťou je, že expandovaný polystyrén obsahuje až 98 % vzduchu. Z toho dôvodu sa s ním mimoriadne ľahko manipuluje. Spolu so schopnosťou tlmiť nárazy je tak ideálnym materiálom na ochranu citlivých výrobkov v priebehu dopravy a skladovania. Do tejto kategórie spadajú aj elektrospotrebiče, ako napríklad práčky, sušičky, umývačky riadu, rúry na pečenie, mikrovlnné rúry a podobne.

„Obaly z expandovaného polystyrénu dokážu tlmiť nárazy a chrániť tovar pred poškodením. Vďaka nemu sa každý výrobok dostane nepoškodený až priamo na miesto určenia,“ hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.

Foto: EPS SR

Čo s odpadovým polystyrénom?

Pravdou je, že každoročne skončia v nesprávnych zberných nádobách doslova a do písmena kvantá netriedeného odpadu. Zastúpenie má v ňom aj expandovaný polystyrén.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. lubos.hrnciar@gmail.com26.01.2022 (08:07)
  Dobrý deň. Súper, som rád, že už viem, že PS patrí medzi stavebný odpad. Už ho nebudem zahŕňať do základu množstva obalov, ktoré uvádzam na trh, lebo z neho ani nevznikne odpad z obalov. Táto vzácna informácia mi finančne uľaví v rámci plnenia povinnosti RZV. Za tie roky mi to mohol už dávno niekto povedať, že keď balím tovar do PS, tak nie som balič, ale stavbár. Ešte, ak môžem poprosiť, kde nájdem sieť zberných dvorov na triedený PS a sieť jeho spracovateľov. Väčšinou to odo mňa nikto nechce. Ďakujem a pekný deň prajem. Hrnčiar
 2. lubos.hrnciar@gmail.com26.01.2022 (08:46)
  Zoznam zberných dvorov je pekný tu: https://www.recyklujempolystyren.sk/mapa-zbernych-miest/ Len odberatelia odpadov ho nevyužívajú (alebo minimálne), lebo ide prevažne o ZD prevádzkované mestami a to je v rozpore z trhom odpadov ...
 3. info@odpadovyhospodar.sk26.01.2022 (16:53)
  halooo, toto čo sú za bludy. "Expandovaný polystyrén je definovaný ako stavebný odpad"? to kto povedal? - to je blbosť. "Nemôže sa vhadzovať ani do žltých kontajnerov určených na plasty" - to kto povedal? - to je blbosť. "Je dôležité, aby boli polystyrénové obaly z elektrospotrebičov odovzdávané na zberný dvor alebo predajcovi " - to kto povedal - to je zas blbosť. Predajcovi? veď by šlo o preberanie odpadu od inej osoby a musel by mať na to súhlas na zber odpadov a zmluvu s mestom. To nie je ako pri spätnom zbere elektra, kde je to uomýnené. Úplne som zaskočený takýmito vyjadreniami. Polystyrén je obal, plastový obal, a ako taký patrí do žltej nádoby. A zvyšok je na výrobcoch a OZV. Vivat ekomodulácia.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 7. 12. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 7. 12. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Nová asociácia chce združovať výrobcov kompostu a spracovateľov bioodpadu

Nová asociácia chce združovať výrobcov kompostu a spracovateľov bioodpadu

Súčasné kapacity kompostární podľa asociácie nie sú dostatočné.

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. - 30. 11. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. - 30. 11. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.