Prírodný obalový materiál sľubuje menej potravinového odpadu aj fosílnych zdrojov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Prírodný obalový materiál sľubuje menej potravinového odpadu aj fosílnych zdrojov

Nový biologicky odbúrateľný materiál by mohol nahradiť bežné plasty v potravinárstve. Okrem toho, že je šetrný k životnému prostrediu, tiež predchádza plytvaniu potravinami.

Prírodný obalový materiál sľubuje menej potravinového odpadu aj fosílnych palív

Foto: Pexels

Obal sa prispôsobuje vonkajším podmienkam

Tím vedcov z Nanyang Technological University v Singapure (ďalej NTU – pozn. red.) a T.H. Chan School of Public Health na Harvarde v USA vyvinul inovatívny materiál vhodný na výrobu potravinových obalov, ktorý je biologicky odbúrateľný, udržateľný a zabíja mikróby, ktoré sú škodlivé pre ľudí. Okrem toho dokáže predĺžiť životnosť čerstvého ovocia o dva až tri dni.

Obalový materiál je vodotesný a vyrobený z kukuričného proteínu nazývaného zeín, škrobu a ďalších prírodných biopolymérov, ktoré sú obohatené o zmes prírodných antimikrobiálnych zlúčenín, napríklad olej z tymianu a kyselinu citrónovú.

Keď bol obal v rámci laboratórnych experimentov vystavený zvýšenej vlhkosti alebo enzýmom, ktoré produkujú škodlivé baktérie, jeho vlákna začali prirodzene uvoľňovať antimikrobiálne zlúčeniny, ktoré zneškodnili nebezpečné baktérie bežne kontaminujúce potraviny, akými sú napríklad E. Coli a Listeria, no tiež plesne.

Obal je navrhnutý tak, aby potrebné malé množstvá antimikrobiálnych zlúčenín uvoľnil iba v reakcii na prítomnosť nadbytočnej vlhkosti alebo baktérií. Materiál preto zvládne aj viacnásobné vystavenie vlhkosti a baktériám a vydrží mesiace.

Keďže zlúčeniny dokážu zabiť akékoľvek baktérie, ktoré rastú na povrchu obalu, ako aj na samotnom potravinovom výrobku, môžu nájsť potenciálne využitie v širokej škále produktov, dokonca aj v oblasti manipulácie s hotovými pokrmami, surovým mäsom, ovocím a zeleninou.

Vyššia kvalita, menej plytvania

V jednom z experimentov sa ukázalo, že jahody, ktoré boli zabalené v tomto špeciálnom obale, zostali čerstvé sedem dní. Na porovnanie jahody, ktoré boli uchovávané v bežných plastových obaloch, začali plesnivieť už po štyroch dňoch.

Podľa profesorky Mary Chan, riaditeľky Centra antimikrobiálneho bioinžinierstva NTU, ktorá výskum viedla, sa vynález môže stať lepšou obalovou alternatívou pre potravinársky priemysel, pretože má preukázateľne vynikajúce antimikrobiálne vlastnosti – zabíja obrovské množstvo baktérií a plesní, ktoré sú škodlivé pre ľudí.

„Obal je možné použiť na rôzne výrobky, napríklad na ryby, mäso, zeleninu a ovocie. Keďže antimikrobiálne látky sa uvoľňujú iba vtedy, keď sú prítomné baktérie alebo vysoká vlhkosť, obal poskytuje ochranu len keď je to potrebné, čím sa minimalizuje používanie chemikálií a zachováva sa prirodzené zloženie balených potravín,“ vysvetľuje vedkyňa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Rozdelili posledné eurofondy na kompostárne. Príspevok dostane obec a združenie obcí

Ministerstvo do výzvy nalialo dodatočné financie.