Krajiny s najčistejším životným prostredím sú ekonomicky najslobodnejšie | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Krajiny s najčistejším životným prostredím sú ekonomicky najslobodnejšie

Podľa výskumu štáty, ktoré dosahujú vysokú úroveň hospodárskej slobody, vykazujú zároveň aj vysokú environmentálnu výkonnosť.

Krajiny s najčistejším životným prostredím sú ekonomicky najslobodnejšie

Foto: Pexels

Prvým kritériom je stav životného prostredia

Jedným z najčastejšie uvádzaných argumentov proti kapitalizmu je, že je hlavnou hybnou silou znečisťovania životného prostredia a klimatických zmien. Ak však porovnáme environmentálne profily krajín podľa hodnotenia Yaleovej univerzity s indexom ekonomickej slobody, ktorý zostavuje americký think tank Heritage Foundation, korelácia je veľmi odlišná. Pre portál Foundation for Economic Education o nej napísal historik a sociológ Dr. Rainer Zitelmann.

Yale už viac ako dvadsať rokov zverejňuje index environmentálnej výkonnosti (Environmental Performance Index, ďalej EPI – pozn. red.), ktorým hodnotí krajiny podľa stavu životného prostredia a vitality ekosystémov. EPI sa vypočítava na základe tridsiatich dvoch ukazovateľov výkonnosti, ktoré spadajú do jedenástich kategórií.

Posudzujú sa kvalita ovzdušia, hygiena a pitná voda, ťažké kovy, nakladanie s odpadmi, biodiverzita a biotop, ekosystémové služby, rybolov, klimatické zmeny, emisie znečisťujúcich látok, vodné zdroje a poľnohospodárstvo.

Yaleova univerzita v poslednom hodnotení na najvyššie priečky umiestnila Dánsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko, za ktorými nasledovali Rakúsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko a Nemecko. Prvých päť krajín získalo hodnotenie viac ako osemdesiatich bodov. Slovensko sa umiestnilo na dvadsiatej šiestej zo stoosemdesiatich priečok so ziskom 68,3 bodov.

foto: Pexles

Druhým kritériom je ekonomická sloboda

Index environmentálnej výkonnosti dlhodobo ukazuje, že dosiahnutie udržateľnosti si vyžaduje dostatočnú ekonomickú prosperitu na financovanie verejného zdravia a environmentálnej infraštruktúry. Berúc do úvahy hrubý domáci produkt na obyvateľa výskumníci zistili, že existuje jasná pozitívna korelácia medzi environmentálnou výkonnosťou a bohatstvom krajiny.

Index environmentálnej výkonnosti porovnali s indexom ekonomickej slobody od think tanku Heritage Foundation, nazývaným tiež „index kapitalizmu“, ktorý posudzuje ekonomickú slobodu na celom svete od roku 1995. Naposledy bol zverejnený na jar 2021 a bola v ňom analyzovaná úroveň hospodárskej slobody v 178 krajinách.

V indexe Heritage Foundation sa uplatňuje dvanásť kritérií, z ktorých všetky majú rovnakú váhu. Posudzujú sa vlastnícke práva, účinnosť súdnictva, súdržnosť vlády, daňové zaťaženie, verejné výdavky, finančná stabilita, podnikateľská sloboda, sloboda práce, finančná sloboda, sloboda obchodu či investičná sloboda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.