Desaťtisíce ton nahromadeného odpadu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú, že krajiny urgentne potrebujú vylepšiť svoje postupy nakladania s odpadom.
Desaťtisíce ton zdravotníckeho odpadu, ktoré sa nahromadili po celom svete počas pandémie COVID-19, spôsobili obrovský tlak na systémy nakladania s týmto druhom odpadu, čo ohrozuje zdravie ľudí a životné prostredie. Vyplýva to z najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá odhalila naliehavú potrebu zlepšiť postupy nakladania s odpadom (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
WHO vo svojej analýze hovorí o 87 000 tonách osobných ochranných pomôcok, ktoré boli obstarané v období od marca 2020 do vlaňajšieho novembra na zvládanie pandémie v rámci špeciálnej iniciatívy OSN.
Autori pritom zdôrazňujú, že analýza neberie do úvahy žiadnu z komodít obstaraných mimo iniciatívy, rovnako ani odpad vyprodukovaný verejnosťou, ako sú napríklad jednorazové rúška.
WHO poukazuje na to, že v rámci iniciatívy bolo odoslaných viac ako 140 miliónov testovacích súprav, z ktorých vznikne asi 2 600 ton neinfekčného odpadu (najmä plastu) a 731 000 litrov chemického odpadu, čo zodpovedá takmer jednej tretine objemu bazéna olympijskej veľkosti.
Ďalším aspektom je očkovanie. Celosvetovo bolo podaných viac ako osem miliárd dávok vakcíny, čím vzniklo približne 144 000 ton dodatočného odpadu vo forme injekčných striekačiek, ihiel a bezpečnostných obalov.
WHO volá po zmene systému nakladania s odpadom
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.