A to aj napriek miere recyklácie na úrovni 50 %. Namiesto použitia v nových fľašiach sa recyklovaný PET často „downcykluje“ na produkty nižšej kvality.
PET je zo všetkých plastov najcirkulárnejší. Od skutočnej obehovosti má však ďaleko, ukázala najnovšia štúdia. Väčšina odpadu z PET materiálu sa totiž v súčasnosti nemanažuje v plne obehovom modeli a úniky zo systému sú vysoké. Existuje pritom niekoľko potenciálnych obmedzení, ktoré ovplyvňujú súčasnú obehovosť PET. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú pre Zero Waste Europe vypracovala poradenská spoločnosť v oblasti udržateľnosti Eunomia Research & Consulting (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).
Znamená to teda, že v Európe sa väčšina polyetyléntereftalátových plastov získaných z fliaš nevracia späť do nových PET fliaš. Na zlepšenie obehovosti budú potrebné výrazné zlepšenia v dizajne, zbere a recyklácii PET.
PET postupne „kaskáduje“
Polyetyléntereftalát (PET) je polymér, ktorý sa vo veľkej miere používa v obaloch na jedno použitie, ako aj pri výrobe textilu ako polyesterové vlákna. V plne obehovom ekonomickom modeli by sa všetky PET produkty vyrábali z recyklovaného PET-u a nebol by potrebný žiaden pôvodný (takzvaný virgin) PET. Aká je však realita?
Zostáva vám 74% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.