NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Udržateľné obaly sa stávajú samozrejmosťou. Aké sú možnosti ich recyklácie?

Vplyv na životné prostredie je možné znížiť v prípade obalov najmä tým, že sa zníži množstvo odpadu pri balení.

Udržateľnosť obalov a možnosti spôsobov recyklácie

Foto: RAJA

  • Aktuality |  23.02.2022 |  TS RAJA | redakcia

Ochrana životného prostredia je jednou z najdôležitejších priorít snáď pre všetky oblasti podnikania. A práve silnejúci tlak na udržateľnosť je jedným z najvýraznejších trendov, ktorý v posledných rokoch udáva smer v obalovom priemysle.

Čím ďalej častejšie sa stretávame s udržateľnými alternatívami obalov a snaha o zníženie vplyvu na životné prostredie sa stáva pre mnoho firiem samozrejmosťou. Aké sú možnosti recyklácie, znižovania množstva odpadu a celkového množstva obalového materiálu?

„Obal je, a stále bude, neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Takmer každý tovar, ktorý denne využívame sa predáva zabalený - či už ide o potraviny, kozmetiku, elektroniku alebo domáce potreby,” hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.

„Výrobcovia a distribútori si ale uvedomujú zvyšujúci sa záujem o životné prostredie, to ilustruje aj zvýšený dopyt našich zákazníkov po ekologických alternatívach baliaceho materiálu, s ktorými sa stretávajú naši obchodní predajcovia prakticky denne, ako na telefonickej linke alebo pri tvorbe cenových ponúk, tak aj naši kolegovia v teréne,” dodáva G. Fabianová.

Obaly a recyklácia na Slovensku

Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti ENVI-PAK až deväť z desiatich Slovákov, teda 87 % triedi odpad pravidelne. Z prieskumu tiež vyplýva, že sa ľudia začali zaujímať aj o obaly výrobkov.

Pri kúpe produktov kladú väčší dôraz na ekologické zloženie materiálov, z ktorých je výrobok alebo jeho obal vyrobený. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si všíma až 63 % opýtaných.

„Väčšina obalov je dnes dostupná v ekologickej verzii, ktorá je recyklovaná, resp. recyklovateľná, prípadne vyrobená z prírodných zdrojov, preto majú firmy a e-shopy naozaj na výber. Navyše neplatí, že by ekologické obaly strácali na svojej funkčnosti,“ hovorí G. Fabianová.

Systém piatich "R": Cesta k zníženiu ekologickej záťaže

Vplyv na životné prostredie je možné znížiť v prípade balenia najmä tým, že sa zníži množstvo odpadu pri balení. To je možné dosiahnuť presadzovaním obehového hospodárstva, používaním menej materiálu pri balení a používaním ekologických produktov.

„V odvetví obalov existuje 5 zásad, ktoré pomáhajú optimalizovať spotrebu obalových materiálov a znižujú dopad na životné prostredie. Snažíme sa týmto systémom riadiť, a predovšetkým sa podieľame na ďalšej edukácii našich klientov,” vysvetľuje Gabriela Fabianová z RAJA.

Ide o jednoduchý model balenia, ktorého cieľom je znížiť náš dopad na životné prostredie:

  • REDUKCIA hmotnosti a objemu balenia na minimum, nevyhnutné na zabezpečenie riadnej ochrany, znižuje nielen množstvo odpadu, ale aj náklady na prepravu.
  • Obaly je potrebné navrhovať tak, aby bolo možné ich OPAKOVANÉ POUŽITIE
  • OBNOVA: používanie obnoviteľných materiálov
  • RECYKLÁCIA, ktorá minimalizuje vplyv na životné prostredie
  • Poslednou zásadou je NAHRADENIE obalov, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu.

Čo je to udržateľné balenie? Nie je to utópia

Udržateľné obaly sú vyrábané z udržateľných a etických zdrojov. Ide napríklad o papierové obaly, pri výrobe ktorých bol za každý použitý strom na výrobu papiera zasadený ďalší.

Okrem toho je také balenie znovu použiteľné, ľahko rozložiteľné a prípadne vyrobené z recyklovaného materiálu. Inými slovami si pod pojmom udržateľné balenie môžeme predstaviť všetky obaly, ktoré prispievajú k zníženiu dopadu na životné prostredie.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Vďaka technologickému pokroku rozhodne neplatí, že by biologicky rozložiteľné obaly boli menej kvalitné a odolné, než ich „nezelené” alternatívy. Takmer vo všetkých prípadoch sa ekologicky zodpovedné a biologicky rozložiteľné obaly vyrovnajú kvalite štandardných obalov. Tie, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov. To platí najmä pri plastoch - sú stále tie isté plasty iba rozdrvené a znovu použité.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 6. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 6. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 9. 6. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 9. 6. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. 5. - 2. 6. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 27. 5. - 2. 6. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X