Vplyv na životné prostredie je možné znížiť v prípade obalov najmä tým, že sa zníži množstvo odpadu pri balení.
Ochrana životného prostredia je jednou z najdôležitejších priorít snáď pre všetky oblasti podnikania. A práve silnejúci tlak na udržateľnosť je jedným z najvýraznejších trendov, ktorý v posledných rokoch udáva smer v obalovom priemysle.
Čím ďalej častejšie sa stretávame s udržateľnými alternatívami obalov a snaha o zníženie vplyvu na životné prostredie sa stáva pre mnoho firiem samozrejmosťou. Aké sú možnosti recyklácie, znižovania množstva odpadu a celkového množstva obalového materiálu?
„Obal je, a stále bude, neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Takmer každý tovar, ktorý denne využívame sa predáva zabalený - či už ide o potraviny, kozmetiku, elektroniku alebo domáce potreby,” hovorí Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.
„Výrobcovia a distribútori si ale uvedomujú zvyšujúci sa záujem o životné prostredie, to ilustruje aj zvýšený dopyt našich zákazníkov po ekologických alternatívach baliaceho materiálu, s ktorými sa stretávajú naši obchodní predajcovia prakticky denne, ako na telefonickej linke alebo pri tvorbe cenových ponúk, tak aj naši kolegovia v teréne,” dodáva G. Fabianová.
Obaly a recyklácia na Slovensku
Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti ENVI-PAK až deväť z desiatich Slovákov, teda 87 % triedi odpad pravidelne. Z prieskumu tiež vyplýva, že sa ľudia začali zaujímať aj o obaly výrobkov.
Pri kúpe produktov kladú väčší dôraz na ekologické zloženie materiálov, z ktorých je výrobok alebo jeho obal vyrobený. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si všíma až 63 % opýtaných.

„Väčšina obalov je dnes dostupná v ekologickej verzii, ktorá je recyklovaná, resp. recyklovateľná, prípadne vyrobená z prírodných zdrojov, preto majú firmy a e-shopy naozaj na výber. Navyše neplatí, že by ekologické obaly strácali na svojej funkčnosti,“ hovorí G. Fabianová.
Systém piatich "R": Cesta k zníženiu ekologickej záťaže
Vplyv na životné prostredie je možné znížiť v prípade balenia najmä tým, že sa zníži množstvo odpadu pri balení. To je možné dosiahnuť presadzovaním obehového hospodárstva, používaním menej materiálu pri balení a používaním ekologických produktov.
„V odvetví obalov existuje 5 zásad, ktoré pomáhajú optimalizovať spotrebu obalových materiálov a znižujú dopad na životné prostredie. Snažíme sa týmto systémom riadiť, a predovšetkým sa podieľame na ďalšej edukácii našich klientov,” vysvetľuje Gabriela Fabianová z RAJA.
Ide o jednoduchý model balenia, ktorého cieľom je znížiť náš dopad na životné prostredie:
- REDUKCIA hmotnosti a objemu balenia na minimum, nevyhnutné na zabezpečenie riadnej ochrany, znižuje nielen množstvo odpadu, ale aj náklady na prepravu.
- Obaly je potrebné navrhovať tak, aby bolo možné ich OPAKOVANÉ POUŽITIE
- OBNOVA: používanie obnoviteľných materiálov
- RECYKLÁCIA, ktorá minimalizuje vplyv na životné prostredie
- Poslednou zásadou je NAHRADENIE obalov, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu.
Čo je to udržateľné balenie? Nie je to utópia
Udržateľné obaly sú vyrábané z udržateľných a etických zdrojov. Ide napríklad o papierové obaly, pri výrobe ktorých bol za každý použitý strom na výrobu papiera zasadený ďalší.
Okrem toho je také balenie znovu použiteľné, ľahko rozložiteľné a prípadne vyrobené z recyklovaného materiálu. Inými slovami si pod pojmom udržateľné balenie môžeme predstaviť všetky obaly, ktoré prispievajú k zníženiu dopadu na životné prostredie.
Vďaka technologickému pokroku rozhodne neplatí, že by biologicky rozložiteľné obaly boli menej kvalitné a odolné, než ich „nezelené” alternatívy. Takmer vo všetkých prípadoch sa ekologicky zodpovedné a biologicky rozložiteľné obaly vyrovnajú kvalite štandardných obalov. Tie, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov. To platí najmä pri plastoch - sú stále tie isté plasty iba rozdrvené a znovu použité.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.