NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plastové obaly môžu zvyšovať množstvo potravinového odpadu, vyplýva z novej štúdie

Výskum britskej neziskovej organizácie naznačuje, že predaj určitých druhov ovocia a zeleniny v plastových obaloch môže napriek častému presvedčeniu v konečnom dôsledku viesť k väčšiemu plytvaniu.

Plastové obaly môžu zvyšovať množstvo potravinového odpadu, vyplýva z novej štúdie

Foto: Depositphotos

Obal nie vždy predĺži čerstvosť produktu

Britská nezisková organizácia WRAP venovala osemnásť mesiacov výskumu, v ktorom sa zaoberala predajom určitých druhov ovocia a zeleniny a ktorého výsledky spochybňujú presvedčenie, že jednorazové plastové obaly pomáhajú predchádzať vzniku odpadu.

Generálny riaditeľ organizácie WRAP Marcus Gover pre The Guardian uvádza, že hoci obaly sa často považujú za dôležité pre ochranu potravín, výskum naznačuje, že plastový obal nemusí nevyhnutne predĺžiť životnosť nekrájaného čerstvého ovocia a zeleniny a v niektorých prípadoch môže mať v skutočnosti za následok väčšie plytvanie potravinami, keďže spotrebitelia si zo supermarketu často odnesú predbalené množstvo, ktoré presahuje ich potreby.

Briti každoročne vyhodia takmer pol milióna ton čerstvej zeleniny a štvrť milióna ton čerstvého ovocia v celkovej hodnote 2,1 miliardy libier. Najčastejšími dôvodmi plytvania býva, že zelenina či ovocie zmäknú alebo splesnivejú, prípadne je presiahnutý dátum spotreby.

Potravinový odpad má pritom negatívne dopady na životné prostredie. Celosvetovo končí v koši až 40 % potravín, čo predstavuje 8-10 % celkových emisií skleníkových plynov. V Spojenom kráľovstve vzniká až 70 % potravinového odpadu mimo poľnohospodárstva v domácnostiach.

Predbalené množstvá vedú k plytvaniu

WRAP v štúdii podotýka, že pre snahy predchádzania vzniku potravinového odpadu sú obaly menej dôležité ako iné faktory, napríklad spôsob skladovania ovocia a zeleniny. Spotrebiteľom by tiež podľa organizácie malo byť vždy umožnené kúpiť si iba také množstvo potravín, ktoré potrebujú.

„Zistili sme, že skladovanie potravín v chladničke pri teplote nižšej ako päť stupňov predĺžilo životnosť produktu o dni či týždne, v prípade jabĺk dokonca o mesiace. V prípade väčšiny položiek mali plastové obaly, v ktorých sa predávali, malý alebo nemali žiadny vplyv na ich trvanlivosť,“ hovorí Marcus Gover.

Foto: Pexels

Dodáva, že v prípadoch, kedy spotrebitelia nemajú inú možnosť ako kúpiť potravinu vo vopred zabalenom množstve, môže dochádzať k väčšiemu plytvaniu. WRAP sa sústredil na päť položiek: jablká, banány, brokolicu, uhorku a zemiaky, pričom tieto potraviny skúmali skladované v obaloch aj voľne a pri rôznych teplotách.

Dospeli k záveru, že ak by sa týchto päť produktov predávalo voľne, teda nie v predbalených množstvách, a odstránili by sa z nich dátumy spotreby, len v Spojenom kráľovstve by sa ročne mohlo ušetriť viac ako desaťtisíc ton plastov a asi stotisíc ton potravín, čo predstavuje stotridsaťtisíc ton oxidu uhličitého.

Budú apelovať na voľný predaj

Organizácia predpokladá, že plytvaniu potravinami by sa predchádzalo tým, že spotrebitelia by nakupovali iba potrebné množstvá a namiesto dátumu spotreby by sa pri rozhodovaní, či sú potraviny vhodné na konzumáciu, spoliehali na vlastný úsudok, nie na štítky s dátumom. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X