Čo s toxickými gudrónovými jamami na Horehroní? Pomôcť chce aj STU | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Čo s toxickými gudrónovými jamami na Horehroní? Pomôcť chce aj STU

Aktuálne sa pripravuje experimentálny projekt parciálneho vyčistenia gudrónových vôd, aby sa predišlo riziku vzniku havarijnej situácie. Pomocnú ruku chce podať aj univerzita.

Čo s toxickými gudrónovými jamami na Horehroní? Pomôcť chce aj STU

Foto: Informačný systém environmentálnych záťaží

Slovenská technická univerzita má záujem podieľať sa na riešení problematiky environmentálnej záťaže na Horehroní. Univerzita chce participovať na projekte odstraňovania gudrónových jám v Predajnej od jeho počiatkov, teda vrátane expertných stanovísk, analýz a prípravy podkladov verejného obstarávania pre envirorezort a jeho organizácie.

Vedenie univerzity to deklarovalo na stretnutí s predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR a jeho rezortných organizácií na marcovom stretnutí na pôde STU v Bratislave.

O čo ide?

Potreba riešenia otázky gudrónových jám sa za posledný mesiac opäť zintenzívnila. V marci dokonca v obci Nemecká vyhlásili mimoriadnu situáciu, keďže tu podľa starostu hrozí preliatie gudrónov do Hrona, ako aj zamorenie spodných vôd.

Jedna z nástupníckych spoločností bývalej rafinérie v Dubovej PTCHEM totiž nedávno ohlásila odstavenie čistiarne odpadových vôd. Firma argumentuje rastúcimi cenami elektriny.

ČOV pritom nečistí len splaškové vody z miestnej časti Dubová, ale zabezpečuje aj čistenie dažďovej vody z gudrónových jám, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli podniku. Starosta Nemeckej sa bojí možnej ekologickej katastrofy.

Gudrónové jazerá na Horehroní v obci Predajná vznikli ako pozostatok ťažkého priemyslu v oblasti stredného Slovenska. Na skládku bol ukladaný priemyselný odpad z kyslej rafinácie ropy – gudrónu, ktorý produkovala Petrochema.

Petrochema ako rafinérsko-petrochemický podnik spracovával ropu procesmi sulfonačných a adsorpčných technológií. Zo získaných frakcií sa vyrábali finálne výrobky ako mazacie a špeciálne oleje, syntetické pracie prostriedky a špeciálne biele oleje na kozmetické a medicínske účely. Vznikajúce gudrónové kaly boli skladované v depóniách v areáli závodu Petrochema v Dubovej.

Monitoring odhalil prekročenie limitov

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.