NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zákaz jednorazových plastových tašiek nemusí viesť k obmedzeniu odpadu

Spoplatnenie alebo úplné odstránenie plastových nákupných tašiek v supermarketoch podľa novej štúdie zdvíha predaj iných plastových výrobkov.

plastové tašky

Foto: Odpady-portal.sk

Sú zákazy a spoplatnenia tašiek efektívne?

Mnohé krajiny s cieľom znížiť spotrebu plastov spoplatňujú plastové tašky alebo ich úplne zakazujú. Zo štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Environmental and Resource Economics, však vyplýva, že hoci za týmito rozhodnutiami stojí dobrý úmysel, spotreba jednorazových plastových tašiek môže v ich dôsledku v skutočnosti rásť.

Podľa výskumníkov z University of Georgia sa tak deje preto, že napriek tomu, že sú plastové tašky zo supermarketov vo všeobecnosti považované za výrobky na jedno použitie, často nachádzajú ďalšie využitie, predovšetkým ako vrecia do odpadkových košov v domácnosti. Keď sú plastové nákupné tašky spoplatnené alebo nie sú vôbec v ponuke, spotrebitelia vo zvýšenej miere nakupujú plastové odpadové vrecia.

„Vieme, že existuje dopyt po používaní plastových tašiek a vieme, že ak sa zavedú poplatky alebo zákazy, niektoré tašky z obehu zmiznú alebo budú drahšie. Chceli sme preto preskúmať, či tieto opatrenia efektívne znižujú celkovú spotrebu plastov,“ uvádza environmentálny ekonóm Yu-Kai Huang, ktorá je jedným z dvojice autorov.

V minulosti už sa uskutočnili štúdie, ktoré sa zaoberali vplyvom zákazu tašiek na spotrebu plastov, no vedci doposiaľ neskúmali kombinovaný efekt spoplatnenia a zákazu tašiek. Na výpočet toho, aký majú tieto nariadenia účinok, použil Huang novú metódu a zároveň zohľadnil ďalšie premenné, napríklad výšku príjmov obyvateľov a hustotu obyvateľstva v určitej oblasti, v ktorej sú tašky spoplatnené alebo zakázané. Obe premenné vplývajú na množstvo odpadu, ktoré určitá komunita ľudí vyprodukuje.

Zdá sa, že nákupné tašky nemajú iba jedno použitie

Yu-Kai Huang a profesor Richard Woodward z Texas A&M University zhodnotili predaj plastových vriec na odpadky v okresoch, kde sú plastové tašky v supermarketoch zakázané alebo spoplatnené, a údaje porovnali s inými okresmi, kde obmedzenia zavedené nie sú. Vybrané okresy boli od seba dostatočne vzdialené, aby čísla neovplyvňovali spotrebitelia, ktorí chodia nakupovať do susedného okresu, aby sa vyhli opatreniam ohľadne plastových tašiek.

Zo štúdie vyplýva, že v kalifornských okresoch, v ktorých platí spoplatnenie alebo zákaz plastových tašiek, bol zaznamenaný nárast predaja pätnásťlitrových vriec na odpad o 55 % až 75 % a predaj tridsaťlitrových vriec na odpad vzrástol o 87 % až 110 %. K podobným záverom dospeli aj predošlé štúdie, ktoré tiež poukázali na zvýšenie predaja menších plastových odpadových vriec.

Hoci predaj malých vriec na odpad po zavedení opatrení ohľadne plastových tašiek vyskočil, predaj väčších päťdesiatlitrových vriec sa takmer nezmenil. Podľa Huanga tieto zistenia potvrdzujú predpoklad, že plastové nákupné tašky sa v domácnostiach hojne využívajú ako menšie vrecia na odpadky.

Foto: Pexels

„Pred zavedením nariadení plastové nákupné tašky zastupovali podobnú veľkosť vriec na odpad. Po tom, čo do platnosti vstúpili obmedzenia, sa dopyt spotrebiteľov po plastových taškách presunul z regulovaných plastových tašiek na vrecia, na ktoré sa žiadne nariadenia nevzťahujú,“ tvrdí vedec.

Mimovoľný nárast predaja odpadových vriec sa dá prepočítať aj na hmotnosť. Nákupom pätnásťlitrových vriec na odpad sa mesačná spotreba plastov v obchodoch zvýšila o trinásť až šesťdesiat kilogramov. Predaj tridsaťlitrových vriec na odpadky vytvoril dodatočných šestnásť až sto kilogramov plastov na prevádzku za mesiac.

Závery nie sú jednoznačné

Huang však poznamenáva, že zákaz alebo spoplatnenie plastových nákupných tašiek by mohlo mať účinok vo veľkých prevádzkach. V štúdii sa píše, že ak by za normálnych okolností zo supermarketu odišlo aspoň 326 plastových tašiek denne, spoplatnením alebo zákazom by sa v konečnom dôsledku spotrebovalo menej plastov.

Podľa vedcov je dôležité, aby tvorcovia regulácií pochopili, že zavádzanie zákazov alebo poplatkov za plastové tašky môže mať neúmyselné negatívne dôsledky. Ak spotrebitelia nákupné tašky opätovne používajú, môže to ovplyvniť celkový tok plastov.

„Neexistuje jednoznačná odpoveď. Pre posúdenie celkovej účinnosti opatrení týkajúcich sa plastových nákupných tašiek je kľúčové vedieť, či majú bezplatné nákupné tašky opätovné využitie,“ konštatuje vedec.

Zdroj: University of Georgia 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X