Rok 2021 v mnohom kopíroval ten predchádzajúci, keď sa mnohé aktivity presunuli do digitálneho priestoru. OZV SEWA počas neho vyzbierala 14-tisíc ton elektroodpadu.
Odrazilo sa to aj v náraste predaných elektrozariadení na slovenskom trhu, čo ovplyvnilo aj množstvo vyzbieraných elektroodpadov.
Klienti SEWA uviedli na trh o 43 % viac produktov ako v roku 2020. Prirodzenou reakciou bola aj potreba zbaviť sa starých a nepotrebných elektrozariadení. Aj vďaka vzdelávaniu a šíreniu osvety si firmy aj jednotlivci uvedomujú, že nie je jedno, kde skončí tento druh odpadu a správajú sa zodpovednejšie a ekologickejšie.
„Verejnosti ponúkame zbaviť sa elektroodpadu jednoducho a rýchlo aj prostredníctvom rozrastajúcej sa sieti elektropredajní, kde môžu obyvatelia v rámci spätného zberu priniesť staré elektro,“ hovorí Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA.
V roku 2021 vyzbierala SEWA, aj vďaka firmám, inštitúciám, školám a obciam, 14-tisíc ton elektroodpadu, čo predstavuje nárast o 37 % oproti predchádzajúcemu roku. Rovnako prišlo k nárastu aj v zbere použitých batérií, ktorých sa vyzbieralo takmer 400 ton.
„Z tohto množstva až 16 ton batérií vyzbierali deti z materských a základných škôl v rámci nášho obľúbeného eko-výchovného projektu,“ dodáva Jozef Kozák.
Všetky firmy a inštitúcie, ktoré v priebehu roka využili službu bezplatného zberu elektroodpadov a batérií cez SEWA, získali v marci Zelený certifikát, ktorý potvrdzuje aktívny prístup spoločnosti k ochrane životného prostredia.
Zdroj: SEWA
SEWA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.
Článok vyšiel v aprílovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 04/2022.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.