Firmy aj jednotlivci sa správajú zodpovednejšie a ekologickejšie | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Firmy aj jednotlivci sa správajú zodpovednejšie a ekologickejšie

Rok 2021 v mnohom kopíroval ten predchádzajúci, keď sa mnohé aktivity presunuli do digitálneho priestoru. OZV SEWA počas neho vyzbierala 14-tisíc ton elektroodpadu.

Firmy aj jednotlivci sa správajú zodpovednejšie a ekologickejšie

Foto: SEWA

Odrazilo sa to aj v náraste predaných elektrozariadení na slovenskom trhu, čo ovplyvnilo aj množstvo vyzbieraných elektroodpadov.

Klienti SEWA uviedli na trh o 43 % viac produktov ako v roku 2020. Prirodzenou reakciou bola aj potreba zbaviť sa starých a nepotrebných elektrozariadení. Aj vďaka vzdelávaniu a šíreniu osvety si firmy aj jednotlivci uvedomujú, že nie je jedno, kde skončí tento druh odpadu a správajú sa zodpovednejšie a ekologickejšie.

„Verejnosti ponúkame zbaviť sa elektroodpadu jednoducho a rýchlo aj prostredníctvom rozrastajúcej sa sieti elektropredajní, kde môžu obyvatelia v rámci spätného zberu priniesť staré elektro,“ hovorí Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA.

V roku 2021 vyzbierala SEWA, aj vďaka firmám, inštitúciám, školám a obciam, 14-tisíc ton elektroodpadu, čo predstavuje nárast o 37 % oproti predchádzajúcemu roku. Rovnako prišlo k nárastu aj v zbere použitých batérií, ktorých sa vyzbieralo takmer 400 ton.

„Z tohto množstva až 16 ton batérií vyzbierali deti z materských a základných škôl v rámci nášho obľúbeného eko-výchovného projektu,“ dodáva Jozef Kozák.

Všetky firmy a inštitúcie, ktoré v priebehu roka využili službu bezplatného zberu elektroodpadov a batérií cez SEWA, získali v marci Zelený certifikát, ktorý potvrdzuje aktívny prístup spoločnosti k ochrane životného prostredia.

Zdroj: SEWA

SEWA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.

Článok vyšiel v aprílovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 04/2022.

 

Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.