Slovensko má však nárok na ročné paušálne zníženie príspevku. Ako sa bude tento odvod ďalej vyvíjať, záleží od miery recyklácie.
Slovensko má po novom povinnosť prispievať do rozpočtu Európskej únie na základe toho, ako sa mu darí v recyklácii. Nový príspevok konkrétne predstavuje akýsi pomer k množstvu odpadu z nerecyklovaných plastových obalov, pričom podľa Únie má slúžiť ako stimul na zníženie spotreby plastov na jedno použitie, ale má tiež podporiť recykláciu odpadu a posilniť obehové hospodárstvo.
Návrh toho, ako by mal celý systém na Slovensku fungovať, predstavilo v priebehu apríla Ministerstvo financií SR (MF SR). V návrhu zároveň informovalo o výške odhadovaného ročného odvodu štátu (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).
O čo ide? Vedúci predstavitelia EÚ sa dohodli na dani z plastových obalov ešte v júli roku 2020 . Prvotné informácie sme Vám priniesli už v tomto článku.
Daň má vytvoriť dostatočnú finančnú kapacitu pre Úniu v prípade nepredvídateľných finančných otrasov. Tá by mala byť tvorená z príspevkov členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Komisia si od tohto kroku zároveň sľubuje, že bude stimulovať členské štáty k väčšej podpore recyklácie.
Členské štáty majú na iniciatívu Komisie rozličné pohľady. Zatiaľ čo Nemecko ju uvítalo, Estónsko poukazovalo na možnú nižšiu efektivitu tohto kroku.
Nová daň rozvírila diskusiu aj na Slovensku. Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) na jeseň roku 2020 uviedlo, že účinnejším riešením by bol progresívny poplatok, ktorý by bol zmenšený v závislosti od praktickej možnosti recyklovateľnosti daného plastu.
Združenie takisto pripomenulo, že používatelia obalov už platia poplatky v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV), pričom zavedením novej dane dôjde k duplicite poplatkov. Ak sa takáto daň z plastov lepšie nedomyslí, môže podľa SZZV v konečnom dôsledku pribrzdiť rozvoj cirkulárnej ekonomiky.
Podporíme obehové hospodárstvo, tvrdí Únia
Prvým krokom reformy je zavedenie systému vlastných zdrojov EÚ zo spomínaného príspevku každého členského štátu na základe nerecyklovaného odpadu z plastových obalov. EÚ tak chce motivovať štáty k znižovaniu množstva odpadov z plastových obalov, čo má v konečnom dôsledku viesť k podpore obehového hospodárstva.
„Tento nový zdroj predstavuje pretavenie politík Európskej únie v oblasti životného prostredia a zmeny klímy aj na príjmovej strane rozpočtu Európskej únie a má motivovať členské štáty k tomu, aby znižovali množstvo odpadu z plastových obalov a napomôcť Európe k prechodu na obehové hospodárstvo vďaka implementácii Stratégie pre plasty,“ píše rezort financií.
Za oneskorenie si priplatíme
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.