Používatelia obalov už platia poplatky v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Nová daň z plastov pre nich bude znamenať duplicitu poplatkov.
Lídri EÚ sa koncom júla v rámci „balíka obnovy“ v odozve na pandémiu koronavírusu dohodli na novej dani EÚ z odpadu z plastových obalov. Od roka 2021 tak má Únia získať nový vlastný zdroj tvorený príspevkami jednotlivých štátov.
Národný príspevok každého štátu sa bude vypočítavať z hmotnosti nerecyklovaného odpadu z plastových obalov so sadzbou 0,80 eur za kilogram. Členské štáty však nie sú povinné zaviesť vnútroštátnu daň z plastov, vyžadovaný príspevok do rozpočtu EÚ môžu získať aj iným spôsobom. Prvé podrobnosti o „dani z plastov“ sme na Odpady-portal.sk priniesli už v júlovom článku.
Nový mechanizmus sa ale stretol so zmiešanou reakciou. Kým viacerí hráči na trhu ho privítali, keďže sú presvedčení, že by mohol podnietiť vyššiu mieru recyklácie, niektoré štáty a subjekty poukazujú na medzery tejto iniciatívy. Mnohí európski recyklátori sú napríklad presvedčení, že poplatok len presunie problém od plastov k iným oblastiam.
Ku kritikom iniciatívy sa teraz pripojili aj výrobcovia združení v Slovenskom združení pre značkové výrobky (SZZV). V otvorenom liste adresovanom ministrovi Eduardovi Hegerovi a vedeniu rezortu financií, ktorý má naša redakcia k dispozícii, upozorňujú, že s novým poplatkom je spojených viacero rizík a zamýšľaná „daň z plastov“ môže v konečnom dôsledku rozvoj cirkulárnej ekonomiky pribrzdiť.
Recyklovateľné plasty chcú zvýhodniť
Ako bude fungovať mechanizmus novej „dane z plastov“ v slovenských podmienkach, zatiaľ nie je jasné. SZZV však zdôrazňuje, že ak má byť zachovaný princíp cirkulárnej ekonomiky, novú daň treba zamerať nielen na plastové obaly, ale zvážiť jej rozšírenie na všetok nerecyklovaný plastový odpad.
„Zároveň neexistuje žiadna záruka, že zdroje zozbierané prostredníctvom takýchto fiškálnych nástrojov sa reinvestujú naspäť do oblasti podpory cirkulárnej ekonomiky, ako je napríklad zabezpečenie lepšej infraštruktúry zberu, triedenia a recyklácie potrebnej na zvýšenie množstva skutočne recyklovaných plastov,“ píše Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ SZZV, v liste ministrovi financií.
V súvislosti s princípmi cirkulárnej ekonomiky a tiež prijatou legislatívou, najmä Smernicou o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov výrobcovia združení v SZZV tiež považujú za dôležité, aby sa nová daň uplatňovala len na nerecyklovaný plastový odpad. Cieľom by podľa nich mala byť podpora recyklácie plastov so zameraním na primárny plast.
Kľúčové pritom podľa SZZV bude, aby sa princíp „zvýhodnenia“ uplatňoval už pri primárnom plaste tzv. „virgin plastic.“ Pri jednotlivých druhoch plastoch je totiž ich recyklovateľnosť rozdielna: kým niektoré je možné recyklovať ľahšie, iné ťažie.
„Daným zvýhodnením by došlo k povzbudeniu priemyslu, aby používal lepšie recyklovateľné plasty. V nadväznosti na to navrhujeme progresívny poplatok, teda zmenšený v závislosti od praktickej možnosti recyklovateľnosti,“ tvrdí Ľ. Tuchscher s tým, že do zvýhodnenia by sa mal zároveň zahrnúť aj recyklovaný podiel v obaloch podľa podielu recyklátu na degresívnom základe.
Hrozí duplicita poplatkov
Ďalším z rizík, na ktoré SZZV v liste upozorňujú rezort financií, je, že nová daň môže ohroziť schopnosť priemyslu pokračovať v investovaní a podpore cirkulárnej ekonomiky.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.