Rozklad plastov možno urýchliť UV svetlom, zistili vedci | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Rozklad plastov možno urýchliť UV svetlom, zistili vedci

Nová metóda by mohla zlepšiť odbúrateľnosť nesprávne zhodnotených kompostovateľných plastov.

Rozklad plastov možno urýchliť UV svetlom, zistili vedci

Foto: Odpady-portal.sk

Biologická odbúrateľnosť závisí od podmienok

Plasty, ktoré sú označené ako biologicky rozložiteľné, sa dajú kompostovať, no vo väčšine prípadov iba v priemyselných podmienkach. Vedci z University of Bath teraz našli spôsob, ako ich rozložiť jednoducho pomocou ultrafialového svetla.

Na trhu s obnoviteľnými a udržateľnými alternatívami k plastom vyrobeným z ropných produktov je čoraz populárnejšia kyselina polyaktová, známa aj pod značkou PLA, ktorej produkcia je založená na kyseline mliečnej z fermentácie cukrov. V súčasnosti sa z nej vyrábajú napríklad poháre na jedno použitie, čajové vrecúška, rôzne obaly a využíva sa aj v 3D tlači.

Táto látka sa často označuje za biologicky odbúrateľnú, no jej rozklad v prírode, napríklad v pôde alebo v morskom prostredí, je v skutočnosti obmedzený a dochádza k nemu iba v podmienkach priemyselného kompostovania, za prítomnosti vysokej teploty a vlhkosti, ktoré nie je možné dosiahnuť ani v domácom komposte.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Chemical Communications, vedci z poprednej britskej univerzity predstavujú spôsob, ktorý uľahčuje rozklad tohto plastu v životnom prostredí.

Inováciou sú cukry a UV žiarenie

Kľúčovým pre výskum bolo zistenie, že odbúrateľnosť polyméru je možné zlepšiť pridávaním rôznych množstiev molekúl cukru. Vedci tvrdia, že začlenenie už troch percent jednotiek cukrového polyméru do PLA viedlo k štyridsať percentnému rozkladu počas šiestich hodín vystavenia UV žiareniu.

Dr. Antoine Buchard, ktorý výskum viedol, hovorí: „Veľa plastov nesie označenie biologicky rozložiteľné, no to bohužiaľ platí len vtedy, ak ich zhodnocuje priemyselný kompostér – ak skončia v domácom komposte, môžu sa rozkladať roky.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Letné mesiace prinášajú intenzívnejší zápach nádob s bioodpadom. Niektoré mestá prichádzajú s riešeniami, hoci väčšina samospráv zber za prínosný nepovažuje.

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Americkí vedci našli nové využitie elektroodpadu. Z vyradených kompaktných diskov odstraňujú kovovú vrstvu a premieňajú ju na jednoduché snímacie zariadenia.