Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Rakúšania si pozreli, ako Slovensko ukladá rádioaktívny odpad. Zaujímali sa o viacero otázok

Delegácia navštívila jadrové zariadenia štátnej spoločnosti JAVYS.

JAVYS

Rakúska delegácia na Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov / Foto: JAVYS

Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov v Mochovciach navštívila v utorok 7. júna rakúska delegácia, na čele s veľvyslankyňou Rakúska na Slovensku, Margit Bruck-Friedrich.

Informovala o tom štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS), ktorá na Slovensku zabezpečuje činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky. Vrátane nakladania s rádioaktívnym odpadom a vyhoretým jadrovým palivom.

„Počas návštevy sa zaujímali o ochranné bariéry proti úniku rádioaktivity do okolia a životného prostredia, plánovanú dobu prevádzky Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov a inštitucionálnej kontroly, ako aj o výrobu, obsah a prepravu vláknobetónových kontajnerov,“ uviedla Miriam Žiaková, tím líderka komunikácie JAVYS.

Pozreli si úložisko aj sklady

V úvode svojej návštevy Rakúšania absolvovali krátku úvodnú prezentáciu o Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v Mochovciach, počas ktorej sa delegácii prihovoril generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller.

Prezentácia pre rakúsku delegáciu | Foto: JAVYS

Následne sa rakúska delegácia v sprievode zástupcov Úradu jadrového dozoru SR a vedenia spoločnosti JAVYS zúčastnila prehliadky druhého dvojradu na ukladanie vláknobetónových kontajnerov.

Ďalšou časťou programu bola návšteva úložiska pre ukladanie veľmi nízko aktívnych rádioaktívnych odpadov, ktoré tvoria zeminy z vyraďovaných elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach. Na záver si Rakúšania prezreli aj sklad inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov, ktoré pochádzajú napríklad z výskumných pracovísk či nemocníc, a rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu.

„Jadrové zariadenia spoločnosti JAVYS navštevujú zahraničné delegácie s cieľom oboznámenia sa s formami bezpečného a efektívneho nakladania s rádioaktívnymi odpadmi,“ doplnila M. Žiaková.

Republikové úložisku funguje už 21 rokov

Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) Mochovce predstavuje multibariérové úložisko povrchového typu.

„Úložisko bolo uvedené do prevádzky v roku 2001,“ priblížila M. Žiaková.

Zariadenie je určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízko aktívnych rádioaktívnych odpadov, ktoré vznikajú pri prevádzke a vyraďovaní jadrových elektrární, ako aj vo výskumných ústavoch, v laboratóriách a nemocniciach na Slovensku.

Spoločnosť JAVYS, ktorá je v 100-percentnom vlastníctve štátu, zodpovedá za rôzne činnosti v záverečnej časti jadrovej energetiky. Okrem vyraďovania jadrových zariadení ide najmä o nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom, ako aj zabezpečovanie prepráv týchto materiálov.


Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie je od začiatku roka v pluse. Pozreli sme sa na hospodárenie správcu

Zálohovanie je od začiatku roka v pluse. Pozreli sme sa na hospodárenie správcu

Správca zálohovania za prvých osem mesiacov roka vykázal príjmy vo výške 156 mil. eur a výdavky 147 mil. eur.

Doplácame z rozpočtu, poplatky za odpad nestačia. Mesto vsádza na množstvový zber

Doplácame z rozpočtu, poplatky za odpad nestačia. Mesto vsádza na množstvový zber

Samospráva očakáva, že jej náklady v budúcom roku ďalej porastú kvôli mechanicko-biologickej úprave odpadov.

Ako sa darí slovenským OZV pre obaly? Pozreli sme sa na ich tržby

Ako sa darí slovenským OZV pre obaly? Pozreli sme sa na ich tržby

Celkové tržby všetkých obalových OZV sa pohybujú v desiatkach miliónov eur ročne. Ide o financie, ktoré smerujú hlavne do triedeného zberu.

X
X
X
X