Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie. Mal by viac motivovať, myslia si mestá | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Predstavili návrhy, ako zefektívniť systém.

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Foto: Odpady-portal.sk

V poplatkovom zákone sa aktuálne nachádza viac medzier, ktoré bránia spravodlivejšiemu nastaveniu systému.

Vyplýva to z pripomienok, ktoré vzniesla Únia miest Slovenska (ÚMS) v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (KO a DSO).

Cieľom návrhu novelizácie, ktorý predložili poslanci Národnej rady SR Radovan Kazda, Anna Zemanová, Jarmila Halgašová, Anna Mierna a Alexandra Pivková, je vyriešiť skutočnosť, že v prípade poplatkov za komunálne odpady aktuálne znenie zákona nereaguje dostatočne na realizačnú prax.

Mnohé obce totiž v súčasnosti prechádzajú na takzvané vážiace systémy, v rámci ktorých vážia zmesový komunálny odpad priamo pri nakladaní do zberových vozidiel. Podľa liberálov však nemajú oporu v spomínanom zákone, ktorý umožňuje vyrubovanie poplatkov za množstvo iba v objemoch nádoby, nie podľa hmotnosti. Zmeniť to má novelizácia.

Zmeny v sadzbách

 
 

Zostáva vám 74% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk09.08.2022 (14:49)
    rozumiem tým sadzbám pre podnikateľov, ale to nie je systémový krok, len záplata. zišlo by sa vyriešiť chorou a tou je to, že aj firmy by mali mať odber obalov a neobalov zabezpečený zadarmo, cez systém RZV. Neexistuje dôvod prečo by tomu nemalo byť inak. OZV vyberajú peniaze za všetky obaly, tak by sa mali postarať aj o všetky odpady z obalov z nich - aj od firiem. Problém spôsobili nešťastné komunálne odpady z INÝCH zdrojov a fakt, že za obaly od firiem už nezodpovedá obec. To je škoda, lebo teraz problémy majú paradoxne obce. Ak firmám obec nedá kontajnery, triediť sa im nechce. Je nemysliteľné aby si každý živnostník na Slovensku dohadoval samostatné zmluvy na odber svojich odpadov. A ďalej to schytávajú obce tak, že ak to firma netriedi, obec jej nedá farebný kontajner, tak to budú hádzať do zmesového odpadu. A hádajte, kto je zodpovedný za zmesový odpad od podnikateľov? V tomto prípade je to obec. teda samostatné poplatky pre firmy len ako záplata, nie ako riešenie problému.
  2. odpady@senec.sk11.08.2022 (07:02)
    Súhlasím s pánom Schabjukom čo sa týka PO a ZKO. Rozdelenie na KO z iných zdrojov bolo v zákone veľmi nešťastné. Keď si vezmeme, že obec môže stanoviť len jednu výšku sadzby a nesmie "diskriminovať" rôzne typy poplatníkov ( FO, FAO-P, PO, chatári...), tak sa vlastne PO spolupodieľajú aj na nákladoch obcí ako sú napr. náklady zberných dvorov ( služby využívať ale nemôžu), zber odpadu z kuchyne ( služby využívať nemôžu), jarné a jesenné upratovania ( služby využívať nemôžu) atď. Máme tu veľký nesúlad v dvoch zákonoch. Jeden novelizuje ako na bežiacom páse a druhý na tieto zmeny nereflektuje dostatočne. Pokiaľ ÚMS navrhuje samostatnú sadzbu za zber BRO, tak poďme aj do samostatných sadzieb za odpad z kuchyne a aj do spoplatnenia zberných dvorov ( hlavne objemný odpad a samozrejme aj BRO). Čo spraví bežný smrteľník keď bude mať samostatnú sadzbu za BRO? A nebodaj bude vyššia ako za ZKO? NO v lepšom bude BRO nosiť na ZD obce a tvoriť jej neadresný náklad, ktorý sa rozpočíta na všetkých poplatníkov, v horšom bude zakladať čierne skládky. Česť výnimkám, ktoré sú už teraz zodpovedné za svoje odpady. Detto objemný odpad na ZD - keď ste poplatníkom obce a živíte sa vypratávaním nehnuteľností, tak obec nemá zákonnú možnosť Vás obmedziť čo sa dovezeného objemu objemného odpadu na ZD týka. A ako k tomu dôjdu ostatní poplatníci, ktorý napr. zberný dvor využijú max. raz ročne, prípadne vôbec? Prečo by mali znášať náklady? Toto tiež nie je spravodlivé. Keď už vážime DSO, tak aj OO sa dá:)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Hrozí, že pre ceny energií prestaneme spracovávať odpad, varujú slovenskí recyklátori

Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

Počas pandémie klesla spotreba obalov v Nemecku. Má to však háčik

V Nemecku sa zvýšilo množstvo obalového odpadu v domácnostiach. Kompenzoval ho však znížený podiel komerčného odpadu.

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Bublinová bariéra čistí rieky od plastov

Inovatívny holandský startup zabraňuje odpadu preniknúť do oceánu. Prúd bublín vynesie plasty na hladinu, odkiaľ sa dajú jednoducho zozbierať.