Americkí vedci našli nové využitie elektroodpadu. Z vyradených kompaktných diskov odstraňujú kovovú vrstvu a premieňajú ju na jednoduché snímacie zariadenia.
Lacná a efektívna recyklácia elektroodpadu
Vedci z Binghamton University v štáte New York predstavujú riešenie, ktoré dáva druhú šancu starým kompaktným diskom. Prostredníctvom jednoduchého výrobného procesu ich premieňajú na lacné biosenzory prispôsobiteľné mnohým využitiam.
V štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications, doktorand Matthew Brown a docentka Ahyeon Koh z Katedry biomedicíny opisujú, ako možno od pevného plastového základu nosiča oddeliť tenkú kovovú vrstvu a vytvoriť z nej senzory na monitorovanie elektrickej aktivity ľudského srdca a svalov, ako aj hladiny laktátu, glukózy, pH a kyslíka.
Foto: Binghamton University
Výroba senzorov, ktoré dokážu cez Bluetooth komunikovať so smartfónom, trvá len dvadsať až tridsať minút, pričom sa pri nej neuvoľňujú žiadne toxické chemikálie a nie je potrebné drahé vybavenie. Jedno zariadenie stojí približne 1,50 amerického doláru.
Podľa autorov štúdie ide o udržateľný postup recyklácie elektronického odpadu, ktorý nevyžaduje špičkové výrobné závody, drahé materiály ani pokročilé vedecké zručnosti.
Z nosiča sa odlepí kovová vrstva
Ahyeon Koh o premene CD diskov na senzory uvažovala už počas svojho postdoktorandského pôsobenia na University of Illinois.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.