Náklady spojené so zmesovým komunálnym odpadom, triedeným zberom či zbernými dvormi rastú. Poplatky vyberané od občanov obciam zďaleka nestačia na pokrytie výdavkov.
Nakladanie s odpadom z roka na rok zdražuje a celkové náklady na odpadové hospodárstvo sa vlani vyšplhali na doposiaľ rekordnú úroveň. Najväčšou položkou v nákladoch je zmesový komunálny odpad a zhruba štvrtina výdavkov pripadá na triedený zber.
Vyplýva to z prehľadu ekonomických ukazovateľov v odpadovom hospodárstve českých miest a obcí za rok 2021 zverejneného autorizovanou obalovou spoločnosťou EKO-KOM, ktorá prevádzkuje systém triedeného zberu u našich západných susedov.
Ekonomické analýzy EKO-KOM zverejňuje každoročne. Na Odpady-portal.sk sme sa podrobne venovali aj prehľadom za predošlé roky 2020 a 2019.
Hoci čísla EKO-KOM-u sa týkajú Českej republiky a štruktúra i výška nákladov v slovenskom odpadovom hospodárstve sa určite líšia, analýza poskytuje zistenia relevantné aj pre trh s odpadmi na Slovensku. EKO-KOM v nej okrem iného napríklad presne vyčísluje, do akej miery dotujú odpadové hospodárstvo rozpočty samospráv, čo je dlhodobý problém, na ktorý poukazujú aj slovenské mestá a obce.
V článku sa dozviete:
- koľko stojí nakladanie s odpadom v ČR,
- čo analýza hovorí o štruktúre a vývoji nákladov,
- ako sa líšia náklady na jednotlivé komodity triedeného zberu,
- koľko stojí prevádzka zberných dvorov,
- aké sú náklady obcí na čierne skládky, bioodpad a objemný odpad,
- ako EKO-KOM dospel k číslam a kde čerpal dáta.
Odpady stáli 47 eur na hlavu
Celkové náklady na odpadové hospodárstvo zahŕňajú viacero položiek a závisia od množstva, ako aj od štruktúry odpadov, s ktorými sa nakladá. Do nákladov však vstupuje aj rozsah poskytovaných služieb podľa meniacich sa legislatívnych požiadaviek.
Najnovšie dáta EKO-KOM-u ukazujú, že odpadové hospodárstvo v Českej republike bolo v roku 2021 najdrahšie v histórii. Kým na začiatku zisťovaní v roku 2006 náklady na jedného obyvateľa dosahovali 698 českých korún ročne (v prepočte 28,34 eur) vlani to bolo už 1 167 korún (47,38 eur). „Predovšetkým v posledných šiestich rokoch sa dá pozorovať konštantný výrazný rast,“ konštatuje EKO-KOM.
V štruktúre nákladov mal tradične najsilnejšie zastúpenie (52 %) zmesový komunálny odpad. Oproti predošlým rokom (54 % v roku 2020, resp. 53 % v roku 2019) sa podiel ZKO na celkových nákladoch mierne znížil.
S veľkým odstupom ďalej nasledovali náklady na triedený zber (24 %), objemný odpad (8 %) a bioodpady (5 %). Zvyšok (11 %) predstavovali najmä náklady na prevádzku zberných dvorov, upratovanie nelegálnych skládok, riešenie voľne pohodeného odpadu (litteringu) či zvoz nebezpečných odpadov. „Tieto ostatné položky väčšinou vykazujú len niektoré obce,“ uvádza EKO-KOM.
Prehľad ekonomických ukazovateľov zároveň poskytuje podrobnejší pohľad aj na jednotlivé položky.
Zmesový komunálny odpad
V prípade zmesového komunálneho odpadu (ZKO) celkové náklady zahŕňajú jeho zber a zvoz od občanov, ako aj následne nakladanie s ním, a to buď v podobe skládkovania alebo energetického zhodnotenia. V prepočte na tonu vlani dosiahli 3 150 Kč (127,88 eur). Pri vyjadrení na obyvateľa išlo o 611 Kč (24,80 eur).
Oproti predošlému roku 2020 (2945 Kč / tona, resp. 573,90 Kč / obyv.) nakladanie so ZKO zdraželo zhruba o necelých sedem percent. Nasledujúci graf sumarizuje vývoj od roku 2006.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.