Zaviesť množstvový zber bez vytvorenia komfortu na separovanie pre domácnosti môže byť kontraproduktívne, myslí si štátny tajomník MŽP SR.
Zber a spracovanie kuchynského biologického odpadu sa na Slovensku realizuje od minulého roku. Keďže viac než dve tretiny obcí deklaruje domáce kompostovanie, ďalšie povinnosti súvisiace so zberom a spracovaním sa týkajú zhruba 30 % samospráv.
Podľa predstaviteľa ministerstva životného prostredia realizujú samosprávy povinné opatrenia často iba formálne, čo sa má odrážať aj na výsledkoch vytriedenosti kuchynského odpadu. V roku 2021 sa podľa odhadov vyzbieralo 25-tisíc ton.
„Našim cieľom je dostať množstvo bioodpadu v zmesovom komunálnom odpade zo súčasných 39 % na 25 %. Nejde o naháňanie percent voči Európskej komisii. Tento druh odpadu tvorí veľkú časť zmesového odpadu a znečisťuje ďalšie zložky, ktoré by boli inak jednoducho vytriediteľné. Čo je najhoršie, bioodpad na skládkach zodpovedá za väčšinu nebezpečných skládkových plynov,“ povedal štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana v rozhovore pre portál Euractiv.
Spoločný zber kuchynského a záhradného bioodpadu realizuje 14 %, samostatný zber 15 % municipalít na Slovensku. Podľa zástupcu MŽP SR nastavený systém odpadového hospodárstva vytvára iba podmienky a je na obci, aký model vytvorí vzhľadom na lokálne podmienky. „Obce však musia dodržiavať niektoré zákonom predpísané štandardy.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.