NATUR-PACK

Rušia daň zo spaľovania, uvoľňujú emisné limity. Energetická kríza mení pohľad na odpady

Zariadenia, ktoré využívajú odpad ako palivo, narážajú na nedostatok kľúčovej suroviny.

Rušia daň zo spaľovania, uvoľňujú emisné limity. Energetická kríza mení pohľad na odpady
Zariadenie na energetické využitie odpadov / Foto: Odpady-portal.sk

Aktuálna energetická kríza spojená s neistotou dodávok a extrémnym nárastom cien energií zasahuje aj do sektora odpadov. Vo viacerých európskych štátoch sa v jej dôsledku otáča prístup k energetickému zhodnocovaniu odpadu.

Zatiaľ čo doposiaľ platilo, že niektoré krajiny sa snažili obmedzovať tento spôsob nakladania s odpadom v prospech materiálového zhodnocovania, teda recyklácia, teraz časť svojich opatrení uvoľňujú. V Švédsku sa rozhodli zrušiť daň zo spaľovania a v Nemecku upravujú emisné limity.

Táto politika však má aj svojich kritikov. Tí poukazujú na environmentálne riziká, pričom štáty by podľa nich nemali hľadať východisko z energetickej krízy v odpadoch.

V článku sa dozviete:

  • prečo Škandinávci pri dani zo spaľovania otáčajú,
  • v akej výške na tonu odpadu bola táto daň zavedená,
  • čoho sa týkajú opatrenia v Nemecku,
  • prečo je problémom nedostatok čpavku na trhu.

Zaviedli daň, teraz otáčajú

V krajinách Škandinávie, ktoré obmedzili skládkovanie na minimum a patria rekordérom v energetickom zhodnocovaní odpadu, je snahou nasmerovať trh odpadového hospodárstva k vyššiemu využívaniu odpadu ako vstupnej suroviny. Viedlo to k tomu, že Švédi, Nóri a Dáni zaviedli napríklad daň zo spaľovania.

„Vo Švédsku bola daň zo spaľovania zavedená v apríli 2020 a predstavovala náklady, ktoré boli nad rámec systému s emisnými kvótami EU ETS, ktorému švédske zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadu podliehajú. Dôsledkom toho sú náklady na výrobu energie zo zvyškového odpadu dnes vo Švédsku v porovnaní s väčšinou ostatných krajín EÚ veľmi vysoké,“ vysvetľuje Martina Jandusová z českého portálu Průmyslová ekologie.

Uvalenie tejto dane sa však následne stretlo so silnou kritikou. Švédska daňová agentúra vo svojej nedávnej správe dospela k záveru, že zatiaľ čo pozitívne dopady na životné prostredie boli nedostatočné, ceny pre spotrebiteľov vzrástli a investície v odvetví poklesla.

ecorec

„Skúsenosť Švédska nezabránila nórskym úradom, aby zaviedli zodpovedajúcu nórsku daň zo spaľovania, ktorá nadobudla platnosť začiatkom tohto roka. Daň v súčasnosti predstavuje približne 20 eur za tonu CO2 alebo približne 10 eur za tonu spáleného odpadu. Okrem systému ETS má Dánsko aj vnútroštátnu daň z CO2 a samostatnú daň z odpadu, ktorá ovplyvňuje trh s energetickým využitím,“ pokračuje M. Jandusová. 

Zostáva vám 56% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)