Chemická recyklácia v sebe nesie aj ďalšie riziko, ukázala najnovšia analýza.
Emisie skleníkových plynov z pyrolýzy plastových obalov sú deväťkrát vyššie ako pri mechanickej recyklácii, ukázala najnovšia štúdia, ktorú zverejnilo združenie Zero Waste Europe (ZWE).
Štúdia (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) s názvom „Vplyv pyrolýzy odpadových plastových obalov na klímu v porovnaní s opätovným použitím a mechanickou recykláciou“ je založená na odhadovaných budúcich cieľoch recyklovaného obsahu v plastových obaloch.
V súvislosti s revíziou smernice o obaloch a odpadoch z obalov Európska komisia (EK) poverila nezávislú poradenskú spoločnosť Eunomia, aby zvážila možné zavedenie cieľov recyklovaného obsahu pre plastové obaly do roku 2030.
Na základe odhadovaných budúcich cieľov recyklovaného obsahu v plastových obaloch Eunomia určila množstvá recyklátu, ktoré musia pochádzať z chemickej alebo mechanickej recyklácie.
Prostredníctvom najnovšej štúdie, ktorú pre ZWE a alianciu Rethink Plastic vypracoval Öko-Institut, vypočítali vplyv scenára navrhnutého spoločnosťou Eunomia, a to s ohľadom na emisie skleníkových plynov a straty uhlíka.
Výrazne vyššie emisie pri chemickej recyklácii
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.