Recyklačné spoločnosti upozorňujú, že zdraženie elektriny a plynu neutiahnu. Ak ceny energií premietnu do cien recyklátov, voči primárnym surovinám sa nepresadia.
Aktuálna energetická kríza spojená s prudkým zvýšením cien elektriny a plynu komplikuje situáciu naprieč odvetviami. Odpadové hospodárstvo nie je výnimkou.
Na poplach už bijú napríklad európski recyklátori plastov. Zariadenia na recykláciu plastov sú v prevádzke 24 hodín denne a sedem dní v týždni, čo znamená, že náklady na energie patria medzi hlavné cenové faktory. V aktuálnej situácii sa pritom vzhľadom na 400-percentný nárast cien stali náklady na energie vedúcou položkou, ktorá predstavuje približne 70 % podiel na celkových prevádzkových nákladoch.
Problémom však nečelia iba recyklátori plastového odpadu, ale aj kovov či skla. Na kritickú situáciu v celom sektore obalov aktuálne upozorňuje Asociácia pre recykláciu obalov (APRO). Tá združuje najväčších recyklátorov na slovenskom trhu, spoločnosti ako GreenTech, General Plastic, Vetropack, DOPABAL či CONFAL, ktorý súhrne spracovávajú takmer 300-tisíc ton vytriedeného odpadu.
V článku sa dozviete:
- ako APRO vyčísluje zdraženie elektriny a plynu u slovenských recyklátorov,
- prečo je pre nich zdraženie energií problém,
- kedy recyklačné firmy už zažili podobnú situáciu,
- čo podľa recyklátorov nastane, ak sa ich prevádzky zatvoria.
Nedokážu nakontrahovať energie
APRO avizuje, že v dôsledku výrazného nárastu cien energií hrozí utlmovanie alebo odstavovanie recyklačných kapacít v krajine. Firmy sa podľa asociácie pripravujú aj na alternatívu úplného zastavenia recyklácie. Ovplyvnený je celý reťazec.
„Dnes, keď sa nachádzame v období tvorby stratégií a rozpočtovania na ďalší rok, varíme z vody,“ hovorí prezident APRO a zároveň konateľ GreenTech Slovakia Michal Figúr.
„Ak by sme zohľadnili vo výslednej cene recyklátu aktuálne zverejnené ceny energií, dostali by sme sa na úroveň, pri ktorej by používateľ recyklátu zvážil jeho použitie. Recyklácia by stratila význam, pretože primárna surovina bude pre neho omnoho lacnejšia alternatíva.“
Michal Figúr | Foto: Odpady-portal.sk
Aktuálny stav na trhu s energiami je podľa neho neakceptovateľný aj pre recyklačné firmy zamerané na plasty, kovy či sklo, pretože do odvetvia prináša neúnosnú mieru neistoty. Podnikatelia za súčasných okolností totiž nevedia predikovať, ako budú v novom roku vykonávať svoju činnosť.
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.