Svoje rádioaktívne odpady odovzdalo už šesť nemocníc a úradov verejného zdravotníctva. V ďalších etapách príde na rad aj priemysel.
Rádioaktívny odpad, s ktorým si nemocnice a rôzne štátne inštitúcie nevedia rady, od jari tohto roka odberajú v rámci špeciálneho programu. Zabezpečuje ho Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), štátna akciovka, ktorá na Slovensku realizuje rôzne činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky.
JAVYS tento projekt realizuje na základe úlohy od ministerstva hospodárstva. Na Odpady-portal.sk sme o ňom podrobnejšie informovali už vo februári.
Staré prístroje už nevyužívali
Podľa slov generálneho riaditeľa JAVYS Pavla Štullera špeciálny tím spoločnosti uskutočnil už šesť odberov tzv. historických rádioaktívnych odpadov v rôznych mestách Slovenska. Vo všetkých prípadoch ide o staršie odpady, ktoré pre ich držiteľov predstavovali ťažko riešiteľný problém.
„Zrealizovali sme už odbery z nemocníc v Martine, Trenčíne a z niekoľkých úradov verejného zdravotníctva,“ priblížil P. Štuller.
Generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller (v strede) pred novinármi | Foto: JAVYS
Špeciálny tím JAVYS si najnovšie minulý týždeň prišiel aj po rádioaktívny odpad v Žiline. Pracovníci spoločnosti ho v špeciálnych ochranných odevoch vyzdvihli v priestoroch Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚZV) v Žiline.
„Prevzaté boli pevné inštitucionálne rádioaktívne odpady, ktoré tvorili tri kusy žiaričov s nuklidom Ni-63 (beta-žiarič), z ktorých každý bol vložený do samostatného obalu, ktorým bol odtienený dávkový príkon na úroveň pozadia,“ uviedla Miriam Žiaková, tím líderka komunikácie spoločnosti.
Ako uviedol riaditeľ RÚVZ Martin Kapasný, išlo o tri detektory na detekciu polychlórovaných látok. Doplnil, že detektory boli súčasťou plynového chromatografu, ktorý je využívaný na detekciu polychlorovaných uhľovodíkov. Ide o kontaminujúce látky, často rakovinotvorné. Prístroj fungoval od 90. rokov do roku 2019. Bol uložený ako nefunkčný a nahradil ho nový.
„Sumárna aktivita žiaričov bola 370 MBq. Vzhľadom k druhu žiariča je však jednoduché takýto žiarič odtieniť len tenkou vrstvou kovového materiálu tak, aby nepredstavoval žiadne riziko z ožiarenia pre svoje okolie,“ doplnila M. Žiaková.
Odpady uskladnia v Mochovciach
Všetky žiariče vyzdvihnuté v Žiline pracovníci JAVYS umiestnili do jedného 200-litrového MEVA suda a odviezli na spracovanie v jadrovom zariadení technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach.
Ako vysvetlil šéf JAVYS P. Štuller, tento typ rádioaktívneho odpadu pôjde najprv do vysokotlakového lisu a následne bude uložený na republikovom úložisku v Mochovciach.
„Slovenská republika má vybudovanú jednu z najlepších infraštruktúr na likvidovanie rádioaktívnych odpadov v celej Európskej únii. Preto sme sa veľmi aktívne prihlásili k riešeniu tejto problematiky, aby sme začali u nás doma a očistili Slovensko od tohto typu odpadov,“ uzavrel P. Štuller.
JAVYS sa aktuálne zameriava na odoberanie rádioaktívneho odpadu najmä zo šátnych zdravotníckych zariadení a inštitúcií verejnej správy. „V ďalších etapách je spoločnosť JAVYS, a. s., pripravená aj na prevzatie historických IRAO od neštátnych zdravotníckych zariadení, iných štátnych inštitúcií a ďalších subjektov z prostredia priemyslu, výskumu, školstva a obdobných prevádzok,“ informuje JAVYS na svojom webovom sídle.
Zdravotnícke zariadenia alebo iné štátne subjekty môžu aktuálne posielať svoje podnety na likvidáciu rádioaktívnych odpadov na mailovú adresu institucionalnerao@javys.sk.
ZDROJ: JAVYS
Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.