Ťažko recyklovateľné zmiešané plasty premieňajú na palivo. Vedci vylepšili pyrolýzu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ťažko recyklovateľné zmiešané plasty premieňajú na palivo. Vedci vylepšili pyrolýzu

Viacvrstvový plastový odpad nie je ľahké recyklovať konvenčnými metódami. Možnosťou je chemický rozklad materiálu na opätovne použiteľné produkty.

Ťažko recyklovateľné zmiešané plasty premieňajú na palivo. Vedci vylepšili pyrolýzu

Foto: Pexels

Pyrolýza zmiešaných plastov je novinkou

V oblasti nakladania s plastovým odpadom sa výskum čoraz viac zameriava na možnosti chemickej recyklácie. Vedcom z Pensylvánskej štátnej univerzity sa teraz podarilo vylepšiť proces pyrolýzy.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Reaction Chemistry & Engineering, opisujú postup spracovania ťažko recyklovateľného zmiešaného plastového odpadu, ktorého súčasťou sú napríklad viacvrstvové potravinové obaly, pri ktorom vzniká ako vedľajší produkt palivo.

Pyrolýza spočíva v zahrievaní plastov v prostredí bez kyslíka, následkom čoho dochádza k rozkladu materiálov, pričom vznikajú kvapalné alebo plynné palivá. Súčasné komerčné riešenia využívajúce pyrolýzu však buď nie sú dostatočne výkonné alebo sú vhodné iba na zhodnocovanie určitého druhu plastov.

„O pyrolýze zmiešaných plastov máme veľmi málo poznatkov. Pre vývin technológií recyklácie plastového odpadu je veľmi dôležité pochopiť interakcie medzi rôznymi polymérmi pri pokročilej recyklácii,“ hovorí Hilal Ezgi Toraman, ktorá pôsobí ako docentka chemického a energetického inžinierstva na Penn State.

Skúmali dva druhy plastov

Vedci vykonali kopyrolýzu dvoch najbežnejších typov plastov, polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE – pozn. red.) a polyetyléntereftalátu (PET – pozn. red.) spolu s rôznymi katalyzátormi s cieľom preskúmať vzájomné pôsobenie plastov.

Katalyzátory sú látky pridávané do pyrolýzy, ktoré môžu napríklad upraviť plast tak, aby sa rozkladal selektívne a pri nižších teplotách. Výskumníci zistili, že jeden z katalyzátorov by mohol premieňať zmiešaný odpad LDPE a PET na hodnotné kvapalné palivá.

„Takýto výskum nám môže umožniť vytvárať usmernenia a návrhy pre priemysel. Pred rozšírením technológie je dôležité zistiť, aká je medzi týmito materiálmi počas pokročilej recyklácie synergia a pre aké účely môžu byť vhodné,“ uvádza Hilal Ezgi Toraman.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.