NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ťažko recyklovateľné zmiešané plasty premieňajú na palivo. Vedci vylepšili pyrolýzu

Viacvrstvový plastový odpad nie je ľahké recyklovať konvenčnými metódami. Možnosťou je chemický rozklad materiálu na opätovne použiteľné produkty.

Ťažko recyklovateľné zmiešané plasty premieňajú na palivo. Vedci vylepšili pyrolýzu

Foto: Pexels

Pyrolýza zmiešaných plastov je novinkou

V oblasti nakladania s plastovým odpadom sa výskum čoraz viac zameriava na možnosti chemickej recyklácie. Vedcom z Pensylvánskej štátnej univerzity sa teraz podarilo vylepšiť proces pyrolýzy.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Reaction Chemistry & Engineering, opisujú postup spracovania ťažko recyklovateľného zmiešaného plastového odpadu, ktorého súčasťou sú napríklad viacvrstvové potravinové obaly, pri ktorom vzniká ako vedľajší produkt palivo.

Pyrolýza spočíva v zahrievaní plastov v prostredí bez kyslíka, následkom čoho dochádza k rozkladu materiálov, pričom vznikajú kvapalné alebo plynné palivá. Súčasné komerčné riešenia využívajúce pyrolýzu však buď nie sú dostatočne výkonné alebo sú vhodné iba na zhodnocovanie určitého druhu plastov.

„O pyrolýze zmiešaných plastov máme veľmi málo poznatkov. Pre vývin technológií recyklácie plastového odpadu je veľmi dôležité pochopiť interakcie medzi rôznymi polymérmi pri pokročilej recyklácii,“ hovorí Hilal Ezgi Toraman, ktorá pôsobí ako docentka chemického a energetického inžinierstva na Penn State.

Skúmali dva druhy plastov

Vedci vykonali kopyrolýzu dvoch najbežnejších typov plastov, polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE – pozn. red.) a polyetyléntereftalátu (PET – pozn. red.) spolu s rôznymi katalyzátormi s cieľom preskúmať vzájomné pôsobenie plastov.

Katalyzátory sú látky pridávané do pyrolýzy, ktoré môžu napríklad upraviť plast tak, aby sa rozkladal selektívne a pri nižších teplotách. Výskumníci zistili, že jeden z katalyzátorov by mohol premieňať zmiešaný odpad LDPE a PET na hodnotné kvapalné palivá.

„Takýto výskum nám môže umožniť vytvárať usmernenia a návrhy pre priemysel. Pred rozšírením technológie je dôležité zistiť, aká je medzi týmito materiálmi počas pokročilej recyklácie synergia a pre aké účely môžu byť vhodné,“ uvádza Hilal Ezgi Toraman.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť zákon o odpadoch aj EIA. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť zákon o odpadoch aj EIA. Vláda predložila plán na ďalší rok

Zákon o odpadoch by vláda chcela otvoriť dvakrát.

Novela zákona o EIA sa vracia do parlamentu. Prezident ju s výhradami vetoval

Novela zákona o EIA sa vracia do parlamentu. Prezident ju s výhradami vetoval

Ministerstvo životného prostredia zároveň už avizuje, že zákon o EIA otvorí opäť.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X