Eversheds Sutherland

Slovensko sa zaviazalo znížiť emisie metánu o 30 % do roku 2030

Emisie metánu v SR klesli o 55,3 % oproti roku 1990. Ďalšie zníženie sa má dosiahnuť pokračovaním opatrení aj v odpadovom hospodárstve.

Slovensko sa zaviazalo znížiť emisie metánu o 30 % do roku 2030
Foto: Odpady-portal.sk

Slovenská republika sa počas Klimatického summitu OSN o klíme COP27 v egyptskom Sharm el-Sheiku stala ďalšou signatárskou krajinou Globálneho prísľubu o metáne. Signatári prísľubu sa zaviazali, že kolektívne do roku 2030 znížia globálne emisie metánu aspoň o 30 % v porovnaní s rokom 2020. Dosiahnutie tohto cieľa má viesť ku zníženiu globálneho otepľovania o viac ako 0,2 °C.

Globálny prísľub o metáne vychádza z iniciatívy prezidenta USA Joea Bidena a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Oficiálne bol spustený na klimatickom summite COP26 v Glasgowe v novembri 2021.

Podľa Michala Kiču, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), je potrebné prijať tento záväzok, keďže metán zodpovedá za približne polovicu čistého nárastu globálnej teploty o 1,2 °C od predindustriálnej éry.

“Slovensko sa pripája do spoločnosti 150 krajín, ktoré sa rozhodli bojovať proti jednému z najagresívnejších skleníkových plynov. Ak myslíme náš zápas za ochranu klímy vážne, nemáme na výber,” zdôraznil štátny tajomník Kiča.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)