Kontaktným miestom pre aktívneho občana sú čerpacie stanice OMV Slovensko, kde môže olej vo fľaši priniesť a odovzdať obsluhe ktokoľvek.
Zber použitého kuchynského oleja z domácností nie je v západnej Európe žiadnou novinkou. Aj keď sa mnoho samospráv na Slovensku s masívnejším zavedením tohto odpadu od obyvateľov neponáhľa, v gastro segmente je zber použitých jedlých olejov zabehnutým systémom.
Spoločný projekt firiem OMV Slovensko, CMT Group a neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities (RMHC) sa pred Vianocami pozrel na túto problematiku inak.
Použitý olej je nielen skutočným príkladom cirkulárnej ekonomiky, ale po správnom spracovaní ide o hodnotnú surovinu. Túto vec sa konzorcium spoločností OMV Slovensko a CMT Group v spolupráci s neziskovkou RMHC rozhodli využiť vo svojom novom projekte a podporiť tak zber oleja pre dobrú vec.
O čo ide?
Za každý 1,5 liter vyzbieraného použitého kuchynského oleja poputuje finančný príspevok 0.50 eur organizácii RMHC. Tá od svojho vzniku v roku 2003 pomáha na detských oddeleniach slovenských nemocníc. Prostredníctvom svojich programov podporuje deti tak, aby aj v chorobe so svojimi rodinami zostali nablízku a dostali tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Malých pacientov a ich rodiny od roku 2003 podporili sumou viac ako 800 000 eur.
Zber, distribúciu a spracovanie olejov zabezpečuje logistická a odpadová spoločnosť CMT Group pôsobiaca na Slovensku, v Česku a Rakúsku.
Samotným kontaktným miestom pre aktívneho občana sú čerpacie stanice OMV Slovensko, kde môže olej vo fľaši priniesť a odovzdať obsluhe ktokoľvek. Za každého 1,5 litra si navyše každý aktívny občan odnesie espresso zadarmo. Viedenská rafinéria sa tiež na konci kolobehu postará o samotnú implementáciu bio zložky do palív, čím prispieva k uzatvoreniu kolobehu oleja v podmienkach cirkulárnej ekonomiky.
Foto: CMT Group
Všetko sa začína a končí na čerpacej stanici
Olej vyzbieraný na čerpacích staniciach OMV Slovensko putuje na ďalšie spracovanie. CMT Group sa stará o jeho zber, distribúciu, prečistenie a spolu s partnermi vo viedenskej rafinérii zabezpečí transformáciu materiálu na biodiesel.
Cirkulárna cesta oleja | Foto: CMT Group
Prečo je práve biodiesel tým správnym riešením otázky, čo s použitým kuchynským olejom? Biodiesel sa primiešava do nafty v celej Európskej únii tak, aby bola splnená legislatívna požiadavka na 7-percentný obsah bio zložky v palivách.
„Obrovským prínosom je tiež to, že sa pôvodne odpadový olej využije ako surovina a neskončí v kanalizacii, či na skládke, kde by páchal zbytočné environmentálne škody“ hovorí Marek Janda, odborník na biologicky rozložiteľné odpady z firmy CMT Group.
Spracovanie oleja v rafinérii | Foto: CMT Group
Motorovú naftu už s obsahom bio zložky na ktorejkoľvek čerpacej stanici v EÚ natankujeme všetci bez ohľadu na to, v akej krajine pohonné hmoty čerpáme. Týmto spôsobom sa na produkciu jedného litra motorového paliva spotrebuje výrazne menej fosílnych surovín, čo vedie k celkovému zníženiu závislosti na fosílnych palivách a k zvýšeniu podielu biozložky v pohonných hmotách.
Znižovanie pomeru využívania fosílnych palív je otázkou hlavne ekologickou, no v dnešnom európskom svete aj geopolitickou realitou.
Takto vyzerá nafta označená „B7“ na čerpacej stanici v EÚ so 7 % podielom biodieselu | Foto: CMT Group
A čo samosprávy?
Aj tie sa pomaly zobúdzajú. Zavedením povinného zberu kuchynského odpadu v obciach sa pred dvoma rokmi zamerala pozornosť práve na potravinové odpady. Aj keď použitý olej nebol v centre záujmu každej samosprávy, niektoré modely zberu kuchynského odpadu s olejom ako pridruženým zberom počítali už od začiatku.
V Senci zaviedli zber použitého oleja spolu so zberom kuchynského odpadu už od prvého dňa. Zber použitého oleja od dverí k dverám navýšil mieru vytriedenia tohto odpadu z mesiaca na mesiac o 1 200 percent.
Pre samosprávu je zber výhodný – nič to obec nestojí, práve naopak – zberová firma za olej obci zaplatí. Čiastočne si tak obec zníži náklady na zber kuchynského odpadu a zvýši vykazovanú mieru vytriedenia.
Aká je budúcnosť tohto odpadu, teda suroviny?
Vzhľadom na vývoj zelenej európskej legislatívy sa predpokladá, že zber bioodpadov ako takých bude mať rastúcu tendenciu. Pokrok v presadzovaní produkcie a spotreby alternatívnych palív, odkláňanie sa od fosílnych energetických zdrojov čerpaných z Ruska, či ochrana klímy sú hlavnými predpokladmi toho, aby bola čím väčšia časť biologicky rozložiteľných odpadov zhodnocovaná, či recyklovaná.
Jedlé oleje a tuky sú bez pochýb jednou z najcitlivejších zložiek bioodpadov – síce nie z hľadiska vyprodukovaného množstva, ale najmä svojou schopnosťou znečistiť prostredie pri nesprávnej manipulácii.
„Povedomie obyvateľov a podnikateľov sa v tejto oblasti v posledných rokoch zvyšuje a veríme, že spolupráca OMV, CMT a RMHC k tomu prispeje a navyše pomôže dobrej veci,“ dodal Matej Kolesár zo spoločnosti CMT Group.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.