NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Budajov rezort vyhlásil vojnu plastovým taškám. Bude to ďalšia záťaž pre výrobcov?

Obchodníci tvrdia, že opatrenie na zníženie plastových tašiek, ktoré sa pred pár rokmi zaviedlo na Slovensku, je dostatočným. Zvážiť treba aj možnú finančnú a administratívnu záťaž.

Budajov rezort vyhlásil vojnu plastovým taškám. Bude to ďalšia záťaž pre výrobcov?

Foto: Odpady-portal.sk

Po novom by mal mať výrobca obalov povinnosť k nákupu tovaru alebo výrobkov poskytnúť len opakovane použiteľné plastové tašky. Zároveň v prípade, ak poskytuje ľahké plastové tašky a veľmi ľahké plastové tašky, musí zabezpečiť, že budú vyrobené z biologicky rozložiteľného materiálu.

Navrhuje to Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v rámci veľkej novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, prostredníctvom ktorej novelizuje aj viaceré ustanovenia v zákone o odpadoch. Čo to v praxi znamená a aké vplyvy to môže mať na trh?

Zmena sa dotkne tašiek aj vrecúšok

Podľa platného znenia zákona o odpadoch je výrobca obalov, ktorý poskytuje plastové tašky k nákupu tovaru alebo výrobkov, povinný poskytovať ich za úhradu zodpovedajúcu minimálne náhrade nákladov, ktoré zodpovedajú nákladom na ich získanie. Zákon však zároveň precizuje, že táto povinnosť sa nevzťahuje na poskytovanie veľmi ľahkých plastových tašiek. Okrem toho je podľa zákona takýto výrobca obalov povinný poskytovať aj iné druhy tašiek.

V tomto kontexte treba rozlišovať medzi „ľahkými plastovými taškami“ a „veľmi ľahkými plastovými taškami“. Zatiaľ čo prvý variant predstavuje plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrónov, do ktorých sa vkladá zakúpený tovar, druhý variant predstavuje plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrónov, ktoré sa vyžadujú na hygienické účely alebo sa poskytujú ako primárny obal pre nebalené potraviny, keď to pomáha predchádzať plytvaniu potravinami (ide teda o plastové vrecúška).

V pomerne obsiahlej novele zákona však MŽP navrhuje, aby mal výrobca obalov okrem iného povinnosť poskytovať plastové tašky len opakovane použiteľné, okrem ľahkých plastových tašiek a veľmi ľahkých plastových tašiek, ktoré by mali byť vyrobené z biologicky rozložiteľného materiálu.

Envirorezort zároveň dodáva, že samotné požiadavky určí vo vykonávacom predpise. Argumentuje tým, že jeho cieľom je znížiť spotrebu plastových tašiek na Slovensku.

Spotrebiteľské správanie sa už zmenilo, hovorí COOP Jednota

 
 

Zostáva vám 64% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.