NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Povinný množstvový zber? Hrozí odpadová turistika aj ďalší rast cien, varujú obce aj odpadári

Návrh MŽP neprinesie želaný efekt, ale naopak – začnú sa kopiť problémy s nezákonne umiestneným odpadom, hrozí kontaminácia triedeného zberu a skomplikuje sa celková logistika zvozu, myslia si.

Povinný množstvový zber? Hrozí odpadová turistika aj ďalší rast cien, varujú obce aj odpadári

Foto: Odpady-portal.sk

Obciam by mala zostať ponechaná možnosť vybrať si, či chcú zaviesť plošný množstvový zber, odkazujú relevantní zástupcovia odpadového sektora, ako aj mestá a obce Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP) v reakcii na jeho nedávny legislatívny návrh.

Envirorezort totiž koncom novembra predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorý počíta aj s pomerne veľkými zmenami v odpadovom hospodárstve. O návrhu sme podrobne informovali v tomto článku.

MŽP okrem iného navrhuje v obciach zaviesť množstvový zber zmesového odpadu s účinnosťou od 1. januára 2025 pre individuálnu bytovú výstavbu, čo znamená, že všetky rodinné domy v obci budú musieť mať zavedený množstvový zber zmesového odpadu. Od roku 2030 by mala povinnosť platiť aj pre komplexnú bytovú výstavbu.

Podľa slov envirorezortu táto delená účinnosť dáva obciam dostatok času na to, aby sa pripravili na nové legislatívne požiadavky.

Ministerstvo sa odvoláva na štúdiu Inštitútu environmentálnej politiky z októbra 2019, ktorá uvádza, že množstvový zber na Slovensku výrazne znižuje produkciu zmesového odpadu a zvyšuje mieru triedenia.

„V období prípravy tejto štúdie len necelých 13 % obyvateľov Slovenska platilo poplatok v závislosti od množstva vyprodukovaného odpadu. Zavedenie množstvového zberu prináša spravodlivý systém poplatkov, v ktorom každý občan platí podľa toho, koľko odpadu produkuje,“ dôvodí MŽP.

Obce by mali mať možnosť výberu, hovorí ZMOS

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. Gajdošová16.12.2022 (13:15)
    Dúfam a verím, že toto niekto odkomunikuje aj s obcami v dostatočnom predstihu. Najviac ma stále baví táto veta: " Zavedenie množstvového zberu prináša spravodlivý systém poplatkov, v ktorom každý občan platí podľa toho, koľko odpadu produkuje,“ dôvodí MŽP." , ktorá dosť mätie občanov. Pokiaľ sa súbežne nezmení aj zákon o miestnych daniach a poplatkoch, tak je veta vyššie nepravdivá. Poplatok aj pri množstvovom systéme zberu je z časti spolusolidárny, nakoľko sa doň započítavajú všetky náklady mesta na OH a nie len tie, ktoré produkuje priamo domácnosť . A pri KBV, pokiaľ nevypadne zo zákona o miestnych daniach a poplatkoch veta o súhlase správcu, tak mesto nemá zákonnú možnosť ho donútiť prevziať poplatkovú povinnosť a preto pri množstvovom zbere v KBV, kde je celoročný pohyb v počte poplatníkov ( narodenie dieťaťa, úmrtie, odsťahovanie atď. ) si neviem v praxi predstaviť vyrúbenie poplatku na zdaňovacie obdobie na jednotlivých poplatníkov. A nesúlad pri poplatkoch voči PO je už na úplne inú a dlhšiu debatu - to, že sa im nedá stanoviť iná výška poplatku aj keď mesto zodpovedá len za ich ZKO. Tiež sa solidárne spolupodieľajú na nákladoch zberných dvorov, zberu odpadu z kuchyne, bioodpadov, atď. aj keď tieto služby využívať nemôžu. Opravte ma, prosím, keď sa mýlim :)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, priemysel bije na poplach

S príchodom Volva bude tlak ešte väčší. Podľa priemyselnej asociácie treba viac kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Bol to podvod, hovorí Taraba po audite spornej dotácie pre Vlčanovu firmu

Výsledky vládneho auditu envirorezortu posúva polícii. Jeho kompletné znenie však nezverejnili.

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Ohlasujú koniec doby mikroplastovej. Vedci vyvinuli plne rozložiteľný plast na báze rias

Problémom nebudú ani drobné častice, ktoré sa z plastových výrobkov štiepia opotrebovávaním. Aj tie sa v životnom prostredí prirodzene odbúrajú.