Zhodnotí nerecyklovateľný odpad. Nové ZEVO u nášho suseda prispeje k diverzifikácii a lokálnemu využitiu zdrojov | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Využije nerecyklovateľný odpad. Nové ZEVO u nášho suseda prispeje k diverzifikácii

Zabezpečíme stabilnú dodávku tepla a elektriny, stabilizáciu poplatkov za nakladanie s odpadmi a za teplo, ako aj odklon od neekologického spaľovania uhlia, hovorí vedenie mesta.

Využije nerecyklovateľný odpad. Nové ZEVO u nášho suseda prispeje k diverzifikácii

Foto: Odpady-portal.sk

Mesto Písek v Česku plánuje výstavbu moderného zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré by obyvateľom okolitých miest a obcí garantovalo stabilnú dodávku tepla a elektriny, stabilizáciu poplatkov za odpad a zabezpečilo by odklon od neekologického spaľovania uhlia.

Išlo by o menší lokálny projekt, ktorý svojou kapacitou rozhodne nemôže konkurovať takým veľkým zariadeniam, akými sú napríklad ZEVO v Brne a v Prahe, ktoré ročne energeticky zhodnotia niekoľko stoviek tisíc ton nerecyklovateľného odpadu.

Mesto však chce klásť dôraz na lokálnu dimenziu a zaistiť, aby sa odpad zbytočne neprevážal na veľké vzdialenosti do obdobného zariadenia, prípadne v horšom prípade na skládku odpadov. Na skládku, ktorá slúži okolitým mestám a obciam, sa ročne navezie okolo 30 000 ton odpadu.

Mesto má už spracovanú štúdiu uskutočniteľnosti, pričom projekt aktuálne prechádza procesom posúdenia vplyvov na životné prostredie.

Využijú synergie

ZEVO by slúžilo ako spoločné zariadenie pre mestá Písek a Strakonice, záujem však prejavili aj ďalšie mestá z okolia – Vodňany, Blatná, Milevsko či Týn nad Vltavou.

Zámerom mesta je výstavba ZEVO s kapacitou 50 000 ton za rok vedľa Teplárne Písek. Plánovaná kapacita ZEVO je nižšia, než je produkcia odpadov zahrnutá v podpísaných memorandách, preto táto skutočnosť nepovedie k rezignácii na existujúce a budúce záväzky v recyklácii a materiálovom zhodnocovaní odpadov, ale naopak. Farebné kontajnery, ktoré sú určené na separovaný zber odpadov a na následnú recykláciu a materiálové zhodnotenie, budú naďalej slúžiť svojmu účelu a ich obsah v ZEVO neskončí.

Mesto pripomína, že jedným zo základných pilierov konceptu ZEVO je miestny komunitný projekt, kde je volená krátka zvozová vzdialenosť, pričom nie je ambíciou tohto projektu dovážať odpady na dlhé vzdialenosti.

Hlavným cieľom je odklon od využívania fosílnych palív, teda spaľovania uhlia, a od skládkovania energeticky využiteľných nerecyklovateľných odpadov.

Ako najvhodnejšia lokalita v rámci štúdie uskutočniteľnosti jasne vyšlo miesto vedľa existujúcej Teplárne Písek. Dôvodom je synergické napojenie na existujúcu prevádzku teplárne, využitie jej médií a technológií a efektívne napojenie na centrálne zásobovanie teplom (CZT) mesta Písek.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Objavili starú skládku odpadu, ktorá ďalej predraží výstavbu rýchlostnej cesty

Objavili starú skládku odpadu, ktorá ďalej predraží výstavbu rýchlostnej cesty

O skládke komunálneho odpadu na trase vznikajúcej rýchlostnej cesty R2 kompetentní vedeli. Je však desaťnásobne väčšia, než predpokladali.

Čo sľubujú v odpadovom hospodárstve? Pozreli sme sa na volebné programy strán

Čo sľubujú v odpadovom hospodárstve? Pozreli sme sa na volebné programy strán

Najrozsiahlejší program pre odpady má KDH, nič neponúka SMER, Sme rodina, Republika ani SNS.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.