Zabezpečíme stabilnú dodávku tepla a elektriny, stabilizáciu poplatkov za nakladanie s odpadmi a za teplo, ako aj odklon od neekologického spaľovania uhlia, hovorí vedenie mesta.
Mesto Písek v Česku plánuje výstavbu moderného zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO), ktoré by obyvateľom okolitých miest a obcí garantovalo stabilnú dodávku tepla a elektriny, stabilizáciu poplatkov za odpad a zabezpečilo by odklon od neekologického spaľovania uhlia.
Išlo by o menší lokálny projekt, ktorý svojou kapacitou rozhodne nemôže konkurovať takým veľkým zariadeniam, akými sú napríklad ZEVO v Brne a v Prahe, ktoré ročne energeticky zhodnotia niekoľko stoviek tisíc ton nerecyklovateľného odpadu.
Mesto však chce klásť dôraz na lokálnu dimenziu a zaistiť, aby sa odpad zbytočne neprevážal na veľké vzdialenosti do obdobného zariadenia, prípadne v horšom prípade na skládku odpadov. Na skládku, ktorá slúži okolitým mestám a obciam, sa ročne navezie okolo 30 000 ton odpadu.
Mesto má už spracovanú štúdiu uskutočniteľnosti, pričom projekt aktuálne prechádza procesom posúdenia vplyvov na životné prostredie.
Využijú synergie
ZEVO by slúžilo ako spoločné zariadenie pre mestá Písek a Strakonice, záujem však prejavili aj ďalšie mestá z okolia – Vodňany, Blatná, Milevsko či Týn nad Vltavou.
Zámerom mesta je výstavba ZEVO s kapacitou 50 000 ton za rok vedľa Teplárne Písek. Plánovaná kapacita ZEVO je nižšia, než je produkcia odpadov zahrnutá v podpísaných memorandách, preto táto skutočnosť nepovedie k rezignácii na existujúce a budúce záväzky v recyklácii a materiálovom zhodnocovaní odpadov, ale naopak. Farebné kontajnery, ktoré sú určené na separovaný zber odpadov a na následnú recykláciu a materiálové zhodnotenie, budú naďalej slúžiť svojmu účelu a ich obsah v ZEVO neskončí.
Mesto pripomína, že jedným zo základných pilierov konceptu ZEVO je miestny komunitný projekt, kde je volená krátka zvozová vzdialenosť, pričom nie je ambíciou tohto projektu dovážať odpady na dlhé vzdialenosti.
Hlavným cieľom je odklon od využívania fosílnych palív, teda spaľovania uhlia, a od skládkovania energeticky využiteľných nerecyklovateľných odpadov.
Ako najvhodnejšia lokalita v rámci štúdie uskutočniteľnosti jasne vyšlo miesto vedľa existujúcej Teplárne Písek. Dôvodom je synergické napojenie na existujúcu prevádzku teplárne, využitie jej médií a technológií a efektívne napojenie na centrálne zásobovanie teplom (CZT) mesta Písek.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.