Veľké spoločnosti sa zaväzujú redukovať plasty. Sústredia sa však najmä na likvidáciu odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Veľké spoločnosti sa zaväzujú redukovať plasty. Sústredia sa však najmä na likvidáciu odpadu

Z novej analýzy vyplýva, že spoločnosti investujú viac do stratégií nakladania s plastovým odpadom ako do odklonu od samotného plastu ako východzieho materiálu.

Veľké spoločnosti sa zaväzujú redukovať plasty. Viac ako na predchádzanie vzniku odpadu sa však sústredia na jeho likvidáciu

Foto: Pexels

Vyrábať ľahšie obaly nestačí

Veľké spoločnosti čelia čoraz väčšiemu tlaku zo strany verejnosti ohľadne zodpovedného prístupu k využívaniu fosílnych palív a redukovaniu uhlíkovej stopy, v kontexte čoho sa mnohí výrobcovia po celom svete zaväzujú znižovať svoju spotrebu plastov.

Z analýzy výskumníkov z americkej Duke University však vyplýva, že hoci dobrovoľne zredukovať znečistenie plastmi sa v nejakej podobe zaviazalo až 72 % z top tristo spoločností z rebríčka Fortune Global 500, v ktorom sa každoročne objaví päťsto firiem s najväčšími výnosmi, len málo z nich obmedzilo použitie nového plastu, ktorý je však najviac problematický.

Vedúca výskumu Zoie Diana z Duke University vysvetľuje, že s kolegami zistili, že namiesto redukovania spotreby plastov ako takých sa spoločnosti zameriavajú prevažne na následné stratégie znižovania množstva vzniknutého plastového odpadu.

Spoločnosti sa často zaväzujú k recyklácii a spomedzi plastových produktov sa najviac sústreďujú na obaly. Častou stratégiou je, že do svojich výrobkov pridávajú väčšie množstvo recyklovaných alebo potenciálne recyklovateľných plastov alebo znižujú objem plastov v obaloch.

Vedkyňa netvrdí, že ide o zlé postupy, no upozorňuje, že ak spoločnosť úspory investuje do výroby ďalších plastových produktov alebo ak celkovo vyrobí viac jednorazových tašiek, fliaš či obalov, hoci by jednotlivé výrobky boli ľahšie a teda spotrebovali menej plastu, v konečnom dôsledku k zníženiu plastového znečistenia nedôjde.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.