Nápoje s pripevnenými uzávermi? Prvá firma v Európe ich už má | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Prvá firma už predáva mlieko s pripevnenými uzávermi

Prvý výrobca na svete používa na svojich kartónoch nový typ závesného uzáveru.

uzáver pripevnený k nápojovému obalu

Foto: Landliebe / Canva

Povinnosť členských štátov zabezpečiť, aby sa jednorazové plastové výrobky, ktoré majú uzávery a viečka vyrobené z plastov, mohli uviesť na trh len vtedy, ak uzávery a viečka ostanú počas zamýšľaného používania výrobku pripevnené k nápojovým obalom, sa blíži.

Podľa Smernice EPaR č. 2019/904 by tak malo byť najneskôr od 3. júla 2024.

Prvou firmou, ktorá túto povinnosť zaviedla do praxe, je nemecký výrobca mliečnych nápojov Landliebe Molkereiprodukte GmbH. Nna svojich kartónoch používa nový typ závesného (a pripevneného) uzáveru combiSwift od spoločnosti SIG. Informuje to tom portál Svetbaleni.cz.

Partnerstvo medzi spoločnosťami Landliebe a SIG trvá už viac rokov, takže obe spoločnosti sa snažia rozvíjať výrobné technológie a produktové rady s dôrazom na inovatívne udržateľné riešenia.

Predplatné denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Značka Landliebe bola tiež jednou z prvých spoločností, ktoré uviedli na trh obalový materiál SIG combibloc ECOPLUS bez hliníkovej vrstvy, s nižším obsahom CO2 a vyšším obsahom obnoviteľných surovín.

"Vďaka novým uzáverom našich Landliebe Landmilchen s dlhou životnosťou je možné zvýšiť mieru recyklácie. Keďže sú spojené s nápojovým kartónom, zostávajú v materiálovom cykle a je pravdepodobnejšie, že sa budú recyklovať spolu s nápojovým kartónom. Takto sa do nášho životného prostredia dostane menej uzáverov," uvádza výrobca na svojom webe.

Uzáver poskytuje spotrebiteľom pohodlné riešenie z hľadiska pitia aj nalievania, dá sa pevne zafixovať zatlačením na hornú časť obalu. Výhodou má byť následná jednoduchá likvidácia a recyklácia spolu s kartónovým obalom. Výrobca vyhradil jednu stranu kartónového obalu na informovanie o uzávere a jeho používaní a na vysvetlenie environmentálnych výhod nového typu uzáveru.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.