Ako spotrebiteľov motivovať k recyklácii batérií? Osvedčil sa metaforický jazyk | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako spotrebiteľov motivovať k recyklácii batérií? Osvedčil sa metaforický jazyk

Vedci zistili, že metaforické formulácie ovplyvnili správanie spotrebiteľov v súvislosti so správnou likvidáciou elektroodpadu viac ako číselné údaje.

Ako spotrebiteľov motivovať k recyklácii batérií? Osvedčil sa metaforický jazyk

Foto: Pexels

Nesprávne zlikvidované batérie sú hrozbou

Vedci z University of Portsmouth skúmali možnosti vylepšenia systému zberu a likvidácie elektronického odpadu. V štúdii zistili, že spotrebitelia, ktorým bolo povedané, že nerecyklovaním batérií riskujú znečistenie stoštyridsiatich olympijských bazénov ročne, sa s väčšou pravdepodobnosťou zapojili do recyklácie elektroodpadu.

„Elektroodpad je obrovským problémom, ktorý treba urýchlene riešiť. Často obsahuje nebezpečné látky, napríklad ortuť, olovo alebo kyselinu, ktoré bez akejkoľvek úpravy alebo špeciálnych opatrení končia na skládkach a spôsobujú značné dlhodobé škody na životnom prostredí a ľudskom zdraví,“ hovorí vedúca autorka štúdie Dr. Diletta Acuti.

S týmto odpadom je preto nevyhnutné správne nakladať. V roku 2019 sa v Európe predalo 205 000 ton prenosných batérií, no len polovica sa vyzbierala na recykláciu. Tím Dr. Acutiovej zaujímalo, aké faktory motivujú spotrebiteľov k bezpečnej likvidácii elektronického odpadu či batérií. Výsledky štúdie majú poslúžiť odborníkom, ktorí majú na starosti tvorbu recyklačných schém.

Spotrebiteľom ponúkli metafory a číselné údaje

Vedci uskutočnili experiment v severnom Taliansku, ktorého cieľom bolo zistiť, ako vzdialenosť odpadkových košov a jazykové formulácie, ktoré majú motivovať k recyklácii, ovplyvnili správanie stovky ľudí pri zbavovaní sa elektronického odpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.