Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Kedy prestávajú byť palivá z odpadu odpadom? České MŽP predstavilo kritériá

Česku v tejto oblasti doposiaľ chýbala širšia právna úprava. MŽP ČR si od novej vyhlášky sľubuje väčší odklon od skládkovania, ale aj zvýšenie energetickej bezpečnosti krajiny.

Palivá z odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

Súčasná česká právna úprava sťažuje energetické využitie palív vyrobených z odpadu, komplikuje nakladanie s odpadmi v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva a prispieva k tomu, že ukladanie odpadov na skládky je ekonomicky výrazne výhodnejšie ako ich energetické využívanie. To sa má zmeniť.

Ministerstvo životného prostredia ČR (MŽP ČR) totiž pred pár dňami predložilo do pripomienkového konania návrh vyhlášky stanovujúcej kritériá pre dva typy odpadov, ktoré môžu nadobudnúť stav konca odpadu.

Vyhláška konkrétne nastavuje kritériá toho, kedy prestáva byť palivo vyrobené z odpadu odpadom a bude sa môcť spaľovať mimo režimu nakladania s odpadmi podľa zákona o odpadoch. S ohľadom na ochranu ovzdušia sa ale zachovajú podmienky tepelného spracovania odpadu podľa zákona o ochrane ovzdušia.

Česká legislatíva zatiaľ v súčasnej dobe neumožňuje, aby s výnimkou palív vyrobených z biomasy prestali byť palivá vyrobené z odpadu až do svojho finálneho spracovania odpadom, čo výrazne sťažuje výrobu a uplatnenie takýchto palív.

Zákon o odpadoch však umožňuje, aby palivá vyrobené z odpadu opustili režim nakladania s odpadmi, pokiaľ vykonávací právny predpis nastaví podrobné kritériá, ktoré zaistia dostatočnú ochranu životného prostredia. Vydanie tejto vyhlášky pritom dlhodobo podporujú jednotlivé zamestnávateľské zväzy, ale aj Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR.

Ekonomické, environmentálne aj energetické výhody

Podľa českého envirorezortu bude mať zavedenie režimu palív z odpadu mimo odpadového režimu pozitívny vplyv na konkurencieschopnosť českých odpadových spoločností, pretože by malo dôjsť k urovnaniu podmienok pre české i zahraničné firmy.

Vyhláška takisto umožňuje vymaniť sa z povinností súvisiacich s požiadavkami na nakladanie s odpadmi. Podľa MŽP ČR to súvisí so znížením administratívnej záťaže v súvislosti s vedením evidencie odpadov a ich hlásením, pričom v tomto prípade odhaduje úsporu približne 12 500 korún ročne na jedného prevádzkovateľa.

Plusom bude aj zníženie administratívnej záťaže, pretože nebude potrebné získať povolenie na prevádzku zariadenia určeného na nakladanie s odpadmi. V tomto prípade by úspora mala dosahovať  15 400 korún za jedno povolenie.

Profitovať budú ale aj obce, ktoré majú vhodný spaľovací zdroj, ktorý by mohol spaľovať palivá z odpadov (napríklad tepláreň). Netreba zabúdať ani na zníženie nákladov obcí na samotné odpadové hospodárstvo.

MŽP ČR si od vyhlášky sľubuje aj jednoduchšie energetické využívanie odpadu, ktoré môže prispieť k odklonu týchto odpadov od skládkovania v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva. V tomto kontexte pripomína, že nové pravidlá budú mať pozitívny vplyv aj na energetickú bezpečnosť štátu, pretože umožnia jednoduchšie využívanie ďalšieho zdroja energie, ktorý je navyše kontinuálne dostupný.

Problémy s výmetmi z triedenia

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X