Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Nesplnilo si úlohu z POH. MŽP vysvetľuje, kde viazne analýza nebezpečného odpadu

Budajov rezort mal do konca vlaňajška vypracovať analýzu zariadení na spracovanie nebezpečného odpadu. Zatiaľ sa tak nestalo.

Ministerstvo životného prostredia SR

Foto: Odpady-portal.sk

Problémom sa zaoberáme, ale riešenie bude mať omeškanie – takto vysvetľuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) svoj progres v oblasti riešenia problematiky nebezpečného odpadu na Slovensku.

Analýzu, ktorá mala identifikovať medzery vo vykazovaní nakladania s nebezpečným odpadom a posvietiť si na zariadenia na spracovanie týchto odpadov na Slovensku, mal totiž envirorezort podľa Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2021 – 2025 (POH) vypracovať najneskôr do vlaňajšieho decembra. Zisťovali sme, ako veci napredujú. Z reakcie MŽP vyplýva, že analýza ešte nie je na svete.

Produkcia NO stúpla, problémom sú diery v štatistikách

Nebezpečný odpad je problém. Hoci v porovnaní s komunálnym odpadom nevzniká v takých veľkých množstvách (v roku 2021 to bolo 490-tisíc ton v porovnaní s objemom takmer 2,8 milióna ton v prípade komunálneho odpadu), problémom je otázka jeho evidencie. Aktuálne totiž v oficiálnych štatistikách spadá veľká časť tohto odpadu do kategórie „iné nakladanie“.

V roku 2021 došlo k medziročnému nárastu produkcie nebezpečného odpadu o 12,3 %, od roku 2010 ide o zvýšenie o 5 %. Z hľadiska nakladania medziročne narástlo jeho skládkovanie z 11,9 % na 17,2 %. Materiálové zhodnotenie pokleslo z 35,8 % v roku 2020 na 25,9 %.

Zatiaľ čo v roku 2020 bolo materiálové zhodnocovanie (recyklácia) najčastejším spôsobom nakladania s nebezpečným odpadom, o rok neskôr už bola situácia iná. Prevládalo „iné nakladanie“ s takmer 37 % podielom.

„Toto je pravdepodobne spôsobené zmenou legislatívy v roku 2016, kedy boli zavedené nové kódy nakladania s odpadmi, čo malo za následok zhoršenie vysledovateľnosti tokov odpadov,“ uviedol envirorezort v Správe o stave životného prostredia SR v roku 2021.

Riešenie načrtli v POH

 
 

Zostáva vám 64% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk27.02.2023 (08:04)
    nerozumiem tejto vete: „Tieto „medzikódy“ nakladania s odpadom sa tak pravdepodobne uvádzajú v štatistike o produkcii, ale nie v štatistike o nakladaní s odpadmi". žiadne kvázi "medzikódy" ako to nazýva Ministerstvo neexistujú. Existujú len kódy nakladania, ktoré máme vypĺňať tak ako to sami navrhli vo vyhláške. o tomto probléme vedia už 6 rokov a stále to nespresnili a čakajú na Godota v podobe ISOHu. Rozmýšľam aj nad tým prečo si MŽP myslí, že tieto podľa nich "medzikódy" sa používajú len v štatistike o produkcii a nie v štatistike o nakladaní. Tak ja Vás opravím, dnes je 27.2.2023 a zajtra končí termín pre poslanie ročných hlásení a práve v nich za chvíľočku uvidíte hojné zastúpenie Vašich "medzikódov" v nakladaní v podobe V, OO, OS ...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X