Slovenská bioplynová asociácia má nového člena. Nie je ním bioplynová stanica | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Slovenská bioplynová asociácia má nového člena. Nie je ním bioplynová stanica

Asociácia chce presvedčiť ministerstvo o efektívnejšom a nastavení koncovky pre bioodpad. Po novom zastrešuje aj kompostárne.

JRK Slovensko

Foto: JRK Slovensko

Najnovším členom Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA) sa stala spoločnosť JRK Slovensko, ktorá nie je prevádzkovateľom bioplynovej stanice, ale už viac ako 10 rokov venuje komplexným riešeniam pre odpadové hospodárstvo. V tlačovej správe o tom informuje SBA.

„Od roku 2022 SBA umožňuje štatút pridruženého členstva, čím sa asociácia rozrástla okrem bioplynových staníc (BPS) aj o technologické a poradenské spoločnosti. Noví členovia podporujú energetický prínos BPS a transformáciu na biometán, ale aj zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov (BRO),“ priblížila asociácia.

SBA ďalej tvrdí, že jej ambíciou je stať sa združením pre prevádzky na zhodnocovanie BRO, ktorými sú okrem BPS aj kompostárne. „Symbióza a spolupráca týchto zariadení zabezpečí Slovensku nielen pokles skládkovaných komunálnych odpadov a návrat živín do pôdy, ale aj výrazné zníženie negatívnych vplyvov spoločnosti na klimatickú zmenu a nárast podielu lokálne produkovanej obnoviteľnej energie,“ uvádza SBA. 

Slovensko naštartovalo odklon biologicky rozložiteľného odpadu zo skládok zavedením triedeného zberu kuchynských odpadov, zvyšovaním poplatkov za skládkovanie aj osvetou v triedení. Podľa SBA sú však problémom chýbajúce zariadenia na zhodnocovanie BRO.

„Napriek štátom deklarovanej technologickej neutralite pri zavádzaní systému zhodnocovania BRO, reálne MŽP podporuje najmä kompostárne. Verejné zdroje sa investujú do budovania nových kompostární nekoncepčne a nehospodárne, pričom už existujú zariadenia, ktoré potrebujú rádovo nižšiu investíciu ako výstavba novej kompostárne,“ píše sa v tlačovej správe. „SBA verí, že spolu s JRK Slovensko sa podarí presvedčiť envirorezort o rýchlejšom, efektívnejšom a hospodárnejšom nastavení koncovky systému zhodnocovania BRO.“ 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 10. - 16. 3. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chutia takmer každému z nás. Vieme, ako správne triediť obaly od čipsov?

Chutia takmer každému z nás. Vieme, ako správne triediť obaly od čipsov?

Aj obľúbené zemiakové lupienky majú svoj sviatok - 14. marec je považovaný za Deň zemiakových čipsov.

V uliciach Paríža sa hromadia tisícky ton odpadu, ktorý nemá kto odviezť

V uliciach Paríža sa hromadia tisícky ton odpadu, ktorý nemá kto odviezť

Hlavné mesto Francúzska ochromili opäť štrajky verejných zamestnancov. Metská zberovka neodváža odpad, súkromné firmy fungujú.