NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Slovenská bioplynová asociácia má nového člena. Nie je ním bioplynová stanica

Asociácia chce presvedčiť ministerstvo o efektívnejšom a nastavení koncovky pre bioodpad. Po novom zastrešuje aj kompostárne.

JRK Slovensko

Foto: JRK Slovensko

Najnovším členom Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA) sa stala spoločnosť JRK Slovensko, ktorá nie je prevádzkovateľom bioplynovej stanice, ale už viac ako 10 rokov venuje komplexným riešeniam pre odpadové hospodárstvo. V tlačovej správe o tom informuje SBA.

„Od roku 2022 SBA umožňuje štatút pridruženého členstva, čím sa asociácia rozrástla okrem bioplynových staníc (BPS) aj o technologické a poradenské spoločnosti. Noví členovia podporujú energetický prínos BPS a transformáciu na biometán, ale aj zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov (BRO),“ priblížila asociácia.

SBA ďalej tvrdí, že jej ambíciou je stať sa združením pre prevádzky na zhodnocovanie BRO, ktorými sú okrem BPS aj kompostárne. „Symbióza a spolupráca týchto zariadení zabezpečí Slovensku nielen pokles skládkovaných komunálnych odpadov a návrat živín do pôdy, ale aj výrazné zníženie negatívnych vplyvov spoločnosti na klimatickú zmenu a nárast podielu lokálne produkovanej obnoviteľnej energie,“ uvádza SBA. 

Slovensko naštartovalo odklon biologicky rozložiteľného odpadu zo skládok zavedením triedeného zberu kuchynských odpadov, zvyšovaním poplatkov za skládkovanie aj osvetou v triedení. Podľa SBA sú však problémom chýbajúce zariadenia na zhodnocovanie BRO.

„Napriek štátom deklarovanej technologickej neutralite pri zavádzaní systému zhodnocovania BRO, reálne MŽP podporuje najmä kompostárne. Verejné zdroje sa investujú do budovania nových kompostární nekoncepčne a nehospodárne, pričom už existujú zariadenia, ktoré potrebujú rádovo nižšiu investíciu ako výstavba novej kompostárne,“ píše sa v tlačovej správe. „SBA verí, že spolu s JRK Slovensko sa podarí presvedčiť envirorezort o rýchlejšom, efektívnejšom a hospodárnejšom nastavení koncovky systému zhodnocovania BRO.“ 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

Prestížnu cenu Business Superbrands Slovakia udeľujú už viac ako desaťročie.

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Záujem o cirkulárnu ekonomiku na Slovensku je ohromný. Dôkazom je viac, ako 400 prihlásených na prvý Circular Summit, ktorý sa konal 15. 2. 2024 v Bratislave.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.