Oslovili sme päť slovenských miest, ktoré za vlaňajšok vykázali viac vytriedeného odpadu. Zaujímalo nás, akým opatreniam to pripisujú.
Zatiaľ čo niektoré mesta si v triedení odpadu vlani výrazne polepšili, iným sa darilo menej. Vyplýva to z údajov o úrovni vytriedenia komunálneho odpadu, ktoré sme zhromaždili z 30 najľudnatejších slovenských miest.
Teraz nás zaujímalo, ako si mestá, ktorým úroveň vytriedenia výrazne stúpla, tieto čísla vysvetľujú. Pýtali sme sa v Trebišove, Zvolene a Nových Zámkoch, kde vykázali najväčší medziročný nárast vytriedenia, ale aj v dvoch krajských mestách s menším nárastom.
V článku sa dozviete:
- ako vysvetľujú vyššie vytriedenie predstavitelia samospráv,
- čo ukázali ročné výkazy o komunálnom odpade,
- ako vstúpili do hry zberne a výkupne,
- čo hovoria predstavitelia miest o vplyve zálohovania,
- kde dávajú vyššie triedenie do súvisu s novými kontajnermi.
Trebišov si pochvaľuje množstvový zber
Najväčší medziročný nárast v úrovni vytriedenia komunálnych odpadov spomedzi 30 najľudnatejších miest v roku 2022 dosiahol Trebišov. Kým v predošlom roku mesto vykázalo 31,24 %, za vlaňajšok to bolo 48,16 %, teda o takmer 17 percentuálnych bodov viac.
Trebišov sa tak dostal síce len mierne nad úroveň priemeru 30 najväčších miest (46,49 %), ale žiadne iné mesto neznamenalo medziročne taký vysoký nárast. Až s veľkým odstupom ďalej nasledovali Zvolen a Nové Zámky, kde úroveň vytriedenia vlani stúpla o 8,73 p. bodu, resp. 7,86 p. bodu.
Podľa Mareka Eleka, mestského referenta pre životné prostredie, si radnica medziročný nárast úrovne vytriedenia odpadu vysvetľuje zrealizovaním viacerých opatrení, ktoré sa spätne ukázali ako „zjavne veľmi opodstatnené.“ Patrilo k nim vybudovanie kontajnerových stojísk, PR výstupy pre verejnosť cez online kanály a mestský printový občasníka, osveta v školách, distribúcia kompostérov do rodinných domov či dokúpenie rôznej techniky. Jedno opatrenie však podľa neho zabralo najviac.
„Najpodstatnejším účelným opatrením bolo zavedenie množstvového zberu komunálneho odpadu v roku 2021,“ povedal M. Elek. „Tento systém zberu komunálneho odpadu sa naplno prejavil v roku 2022, kedy sa občania mesta stotožnili s novým spôsobom zberu, začali ho aktívne využívať, adekvátne separovať a zodpovedne pristupovať k nakladaniu s komunálnym odpadom.“
Zavedenie nového systému sa podľa M. Eleka premietlo aj do čísel o tvorbe zmesového komunálneho odpadu a triedení.
„Pre ilustráciu môžeme uviesť, že oproti roku 2021 došlo k poklesu produkcie komunálneho odpadu s katalógovými číslami odpadu 200 301 a 200 307 (zmesový komunálny odpad a objemný odpad – pozn. red.) o 4,99 %, nárastu množstva triedeného odpadu financovaného prostredníctvom OZV s s katalógovými číslami odpadu 200 101, 200 102, 200 103, 200 104, 200 139 (papier a lepenka, sklo, VKM, obaly z kovu a plasty – pozn. red.) o 41,35 %, ako aj nárastu zberu biologického odpadu s katalógovými číslami odpadu 200 108 a 200 201 o 94,23 %,“ podotkol M. Elek.
Trebišovský Ročný výkaz o komunálnom odpade z obce ukazuje, že úrovni triedenia výrazne pomohli aj vyzbierané kovové odpady, najmä železo a oceľ v množstve viac ako 1 200 ton. V prípade bioodpadu tvoril vyzbieraný reštauračný a kuchynský odpad len menšiu časť z celkového množstva biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), pri ktorom mesto vykázalo okolo 3 300 ton.
Nové Zámky znásobili BRO a pomohlo železo
Mesto na južnom Slovensku sa v našom prehľade ocitli hneď dvakrát. Nové Zámky jednak hlásia tretí najväčší nárast v úrovni vytriedenia o takmer osem perc. bodov a zároveň rebríčku kraľujú aj celkovo. Za rok 2022 vykázali úroveň vytriedenia na úrovni 56,77 %.
„Nárast úrovne vytriedenia komunálneho odpadu oproti minulému roku vznikol výrazne zvýšeným množstvom vyzbieraného biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu zo 147,67 ton z roku 2021 na 468,10 ton v roku 2022, ďalej aj takmer zdvojnásobeným množstvom vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu, zvýšeným množstvom vyzbieraných kovov od výkupní a v neposlednom rade edukáciou občanov,” tlmočila stanovisko radnice hovorkyňa mesta Petronela Bernáth.
Porovnanie výkazu mesta za rok 2022 s výkazom za rok 2021 ukazuje, že zatiaľ čo spomínaný prírastok v kuchynskom a reštauračnom odpade predstavoval okolo 320 ton, pri BRO ide celkovo o medziročný nárast na úrovni až takmer 1 050 ton.
Zásadný vplyv na vysokú úroveň vytriedenia však mal v Nových Zámkoch podobne ako v ďalších mestách kovový odpad, a to najmä železo a oceľ. Mesto v tomto prípade za rok 2022 vykázalo vytriedenie viac ako 8 300 ton. Za predošlý rok 2021 to bolo o takmer 1 000 ton menej.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.