Austrálski výskumníci zahájili boj proti znečisteniu životného prostredia cigaretovými ohorkami, ktoré obsahujú chemikálie a mikroplasty. V laboratóriu ich rozloží hliva ustricová.
Od skládky odklonia vyše milión ohorkov
Vláda v austrálskom štáte Viktória finančne podporila skúšobný projekt, v rámci ktorého približne 1,2 milióna cigaretových ohorkov poputuje namiesto na skládku do laboratória, kde sa ich vedci pokúsia premeniť na materiál, ktorý by mohol ďalej slúžiť na rôzne účely.
Podľa organizácie World Wide Fund for Nature sa v Austrálii každoročne vyhodí deväť miliárd cigaretových ohorkov, ktoré obsahujú plast a z ktorých do vodných zdrojov aj pôdy prenikajú mikroplasty a škodlivé chemikálie, napríklad arzén.
Približne tretina z takmer stovky chemikálií, ktoré sa nachádzajú v cigaretových ohorkoch, sa klasifikujú ako akútne alebo chronicky toxické pre morský život, pričom ohorky už sa našli v žalúdkoch vtákov, korytnačiek aj rýb.
V rámci výskumného projektu bude mikroplasty a toxíny v laboratóriu požierať hliva ustricová. Premieňať ho bude na vedľajší produkt, ktorý vedci plánujú ďalej skúmať a overiť, či by sa mohol stať náhradou polystyrénu.
Huby naučili živiť sa ohorkami
Projekt bude realizovať spoločnosť Fungi Solutions, ktorá sídli v Melbourne a už roky sa zaoberá vývojom húb, ktoré sa dokážu živiť cigaretovými ohorkami napodobňujúc proces, ktorý bežne prebieha v prírode. Spoločnosť sa sústreďuje na odklon odpadu od skládok a vývoj alternatív k bežným plastom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.