Prezentovali novú online hru o triedení odpadu. Hrať ju môžu všetci | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Katarína Kretter, ENVI - PAK

Foto: Odpady-portal.sk

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK organizuje vzdelávanie o triedení v mestách a obciach po celom Slovensku už dvadsať rokov a práve včera, v deň jubilea, prezentovala novú online hru o triedení odpadu. Hráči v nej môžu hrať o rôzne ceny.

Podľa OZV ENVI - PAK sa na Slovensku stále netriedi toľko odpadu, ako by sa dalo. Výsledky prieskumu, ktorý v minulom roku spoločnosť zrealizovala na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov, ukazujú, že ľudia sa už základné druhy odpadu triediť naučili. Až 92 % opýtaných uviedlo, že odpad pravidelne triedi.

Ako na Slovensku občania triedia plasty? (prieskum) | Zdroj: ENVI-PAK

Problém im však robia rôzne špecifické druhy obalov. Slováci najčastejšie triedia plasty. Pomerne dobre vedia obyvatelia triediť obaly z čistiacich prostriedkov, horšie sú na tom blistre od liekov, obaly z potravy pre zvieratá alebo obaly zo sladkostí či slaných pochutín.

Pri kovoch dobre triedia napríklad konzervy, ale pri alobale sú výsledky už podstatne horšie.

Firma preto hľadala ďalšie nové pútavé a hravé formy vzdelávania, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu celkovej situácie s triedením.

„Online ENVI hra je súčasťou našej iniciatívy Nezabúdajme triediť, v ktorej upozorňujeme na dôležitosť triedenia odpadu. Naša nová zábavná hra má povzbudiť ľudí k tomu, aby aj pri triedení postupne menili svoje správanie. Zároveň má veľký potenciál ďalej sa vyvíjať. Postupne by sme ju radi predstavili na školách a vo firmách, aby ju učitelia a zamestnávatelia mohli využiť v rámci svojich environmentálnych aktivít,“ približuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.

katarína kretter prezentuje online hruKatarína Kretter prezentuje online hru ENVI hra | Foto: Odpady-portal.sk

Environmentálne vzdelávanie ako hra

„Keď mám nejaké nejasnosti, čo sa ako triedi, zisťujem si informácie na stránkach o triedení, akou je napríklad www.triedime.sk. Online hra ma veľmi potešila, lebo nás všetkých hravou formou vzdeláva. Verím, že má veľký potenciál, aby si ju obľúbili najmä deti a tie dohliadli na triedenie problematickejších druhov odpadu vo svojich domácnostiach,“ uviedla herečka Zuzana Vačková, ktorá sa rozhodla hru verejne podporiť.

Urobili tak aj ďalšie známe osobnosti a influenceri. Medzi nimi je aj Boris Valábik. „Tak ako pri všetkom, čo robíme, treba aj chcieť, aj vedieť. Aj vďaka tejto hre sa môžu ľudia dozvedieť, kde patrí odpad, o ktorom majú pochybnosti. Ako príklad uvediem téglik od jogurtu. Viete, ako ho máte správne vytriediť?,“ spýtal sa bývalý profesionálny hokejista.

ENVI hra má podľa organizácie zodpovednosti výrobcov povzbudzovať ľudí k tomu, aby sa naučili triediť práve tie problematickejšie druhy obalov, ktoré doteraz triediť nevedeli.

Odzrkadliť by sa to malo na zvýšenom množstve správne vytriedených smetí a na zmene správania pri nakladaní s odpadom. To je cieľ, ktorý bude mať v konečnom dôsledku pozitívny dopad aj na naše životné prostredie.

Ukážka z hry

Pravidlá hry a súťaž o rôzne ceny

Hra sa nachádza na stránke https://hra.triedime.sk

Cieľom hry, ktorá pripomína Tetris, je chytiť čo najviac odpadov do správneho kontajnera. Za každý správne chytený odpad získava súťažiaci jeden bod. O život príde, keď chytí nesprávny odpad, alebo keď mu správny odpad spadne na zem.

Hra má 5 základných úrovní, v ktorých hráč postupne chytá plasty, sklo, papier, kovové obaly a nápojové kartóny.

Pre postup do ďalšej úrovne musí chytiť 10 správnych odpadov. Po 5. úrovni nasleduje bonusová, kde sa po 10 chyteniach automaticky mení kontajner a hráč chytá iný druh odpadu bez predchádzajúceho upozornenia. Hra končí, keď stratíte všetky tri životy. 

Motiváciou k hraniu sa je aj súťaž o viaceré ceny, ktorá sa začína 15. mája a potrvá do konca júna.

OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.