Eversheds Sutherland

Z plastov a oxidu uhličitého zo vzduchu vyrábajú čisté palivá. Stačí im na to energia zo slnka

Vedci vynašli spôsob, ako zachytiť oxid uhličitý z priemyselných procesov alebo priamo zo vzduchu a premeniť ho na čisté udržateľné palivá len za pomoci slnečného žiarenia.

Z plastov a oxidu uhličitého zo vzduchu vyrábajú čisté palivá. Stačí im na to energia zo slnka
Foto: Odpady-portal.sk

Vedci z Cambridgeskej univerzity vyvinuli reaktor poháňaný solárnou energiou, ktorý premieňa CO2 a plastový odpad na udržateľné palivá a ďalšie hodnotné chemické produkty. V rámci testov oxid uhličitý premenili na syntetický plyn, ktorý je základnou zložkou udržateľných tekutých palív, a plastové fľaše na kyselinu glykolovú, ktorá sa hojne používa v kozmetickom priemysle.

Na rozdiel od predošlých testov, v tomto prípade sa výskumníkom podarilo koncentrovať a spracovať CO2 zachytený priamo z priemyselnej činnosti alebo rovno zo vzduchu. Kým bude možné technológiu zaviesť na priemyselnej úrovni, je potrebné ju ešte zdokonaliť, no výskum v každom prípade priniesol výsledky, ktoré nás posúvajú bližšie k produkcii palív, ktoré sa zaobídu bez ťažby ropy a plynu.

Postup je inšpirovaný fotosyntézou

Výskumný tím pod vedením profesora Erwina Reisnera sa už niekoľko rokov venuje vývoju udržateľných palív s nulovými emisiami uhlíka, ktoré sú inšpirované fotosyntézou. Prostredníctvom umelých listov premieňajú oxid uhličitý a vodu na palivá len za použitia slnečného žiarenia. V rámci solárnych experimentov doposiaľ pracovali s koncentrovaným oxidom uhličitým v umelých podmienkach.

Aby však bola technológia skutočne užitočná, je potrebné, aby spracovávala oxid uhličitý, ktorý by zároveň aktívne zachytávala z priemyselných procesov alebo priamo z atmosféry. CO2 je však iba jednou z mnohých typov molekúl, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame, a z technologického hľadiska je veľmi zložité vyvinúť postup, ktorý by dokázal molekuly CO2 selektívne koncentrovať.

„Nejde nám o dekarbonizáciu, ale o defosilizáciu. Aby sme vytvorili skutočne obehové hospodárstvo, potrebujeme sa úplne zbaviť fosílnych palív. Na prechodné obdobie by táto technológia mohla pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov tým, že ich zachytí z priemyslu a premení na užitočné produkty, no z dlhodobého hľadiska sa musíme týchto emisií zbaviť úplne a začať zachytávať CO2 zo vzduchu,“ uvádza Reisner.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)