Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Zostávajú posledné dni na prihlásenie. V súťaži ocenia inovatívne obaly

Tento týždeň vrcholí registrácia do 30. ročníka súťaže Obal roka.

obaly

Foto: Depositphotos

 • Aktuality |  04.08.2023 |  Radovan Potočár

Súťaž Obal roku, o ktorej sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie informovali už v júni sa blíži k uzávierke prihlasovania obalov. Tie je možné prihlasovať do pondelka 7. augusta.

Už prihlásené exponáty sú z rôznych kategórií a podľa organizátorov ukazujú, že latka bude tento rok veľmi vysoká.

Toto sú dôležité termíny aktuálneho ročníka:

 • - 7. augusta - predĺžený termín na podávanie prihlášok do 30. ročníka súťaže Obal roka 2023,
 • 28. augusta - po dohode doručte vzorky exponátov osobne do konferenčného centra GreenPoint, Dvouletky 529/ 42, 100 00 Praha 10
 • 29. - 31. augusta - zasadnutie poroty,
 • 31. augusta - neformálne vyhlásenie výsledkov,
 • 19. októbra - slávnostný galavečer Obal roku 2023

Nová kategória Marketing

Súťaž hľadá návrhy, ktoré dokážu využiť obal ako marketingový a propagačný nástroj. Či už ide o kreatívne využitie materiálov, neobvyklú formu obalu alebo prekvapivú interakciu so spotrebiteľom - chceme vidieť, ako dokážete premeniť obal na silný marketingový nástroj.

Dôležité je, že táto kategória sa nezameriava na obaly výrobkov, ale na to, ako možno samotný obal využiť na propagáciu, komunikáciu s cieľovou skupinou alebo posilnenie značky. 

Nová špeciálna Cena za tlač obalov

Výber víťaza nebude ľahkou úlohou. Cieľom "Ceny za tlač obalov" je posunúť hranice kvality tlače a obalov na novú úroveň. Preto bude hodnotenie vykonávať porota zložená z odborníkov na kvalitu a tlač. Títo odborníci dôkladne preskúmajú každú prihlášku a vyberú najlepšie z najlepších.

Kritériá hodnotenia

Stanovené kritériá a ich váha budú zohrávať hlavnú úlohu pri hodnotení, ktoré bude veľmi podrobné a vďaka novému systému si vyžiada viac času na vyhodnotenie.

Tieto kritériá sa budú zohľadňovať pri hodnotení exponátov prihlásených v tomto roku:

 1. Stupeň inovácie
 2. Funkčnosť
 3. Technické spracovanie
 4. Dizajn a konštrukčná forma
 5. Dodávateľský reťazec
 6. Udržateľnosť a sociálna zodpovednosť

Iva Werbynská, riaditeľka Inštitútu pre obaly SYBA, povedala: "V súčasnej atmosfére meniacich sa predpisov, v neposlednom rade aj predpisov Európskej komisie, si myslím, že je ten správny čas ukázať, že naše zručnosti, technológie, materiály a zručnosti vo všeobecnosti napredujú. Nadviazať na tradične dobrú povesť českého priemyslu, rýchlo sa prispôsobiť zhoršujúcej sa environmentálnej situácii a presadiť sa - to všetko je príležitosť tradičnej obalovej súťaže OBAL ROKU. Dáva možnosť získať ocenenie a následne ho využiť na komunikáciu nového výrobku širokej verejnosti. Veď správny obal zvyšuje hodnotu výrobku. Pokrok v nových riešeniach a prínos v oblasti inovatívnych trendov v oblasti obalov radí Českú republiku a Slovensko medzi absolútnu svetovú špičku."

Ako sa prihlásiť?

Súťaž "Obal roka" je otvorená do 7. augusta 2023, takže stále máte čas pripraviť najlepší nápad a predstaviť ho našej odbornej porote.

 

Registrácia do tohtoročnej súťaže prebieha opäť online prostredníctvom prihlasovacieho formulára na stránke www.obalroku.cz. 

Hodnotenie v auguste

Odborné poroty sa stretnú od 29. do 31. augusta, aby vyhodnotili súťažné práce. Po poslednom dni zasadnutia poroty sa uskutoční tradičný večierok s odovzdávaním cien.

OBAL ROKU

OBAL ROKU je jediná certifikovaná obalová súťaž určená pre české a zahraničné firmy zaoberajúce sa zaujímavými obalovými riešeniami. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť a následne propagovať najlepšie nápady, inovácie a technológie v oblasti obalov, ktoré sa objavujú na trhu. Celá súťaž vyvrcholí slávnostným odovzdávaním cien na galavečere Obal roka.

Úspech v súťaži OBAL ROKU dáva možnosť nominácie a je vstupnou bránou k získaniu ocenenia WorldStar. Tu budú medzi sebou súťažiť najlepšie obaly na svete.

Vďaka partnerom súťaže

Partnermi triedenia na Slovensku sú ENVI - PAK a spoločnost´ NATUR-PACK. Spolupracujúcou organizáciou je Tisková spoločnosť.

Záštitu nad podujatím prevzali okrem iných Zväz obchodu a cestovného ruchu, Potravinárska komora ČR, Zväz obchodu SR, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe, Potravinárska komora ČR, Slovenské združenie pre značkové výrobky a České združenie pre značkové výrobky.

Ďakujeme partnerom tohtoročnej súťaže OBAL ROKU, bez ktorých podpory by sa súťaž nemohla uskutočniť. Generálnym partnerom a zároveň triediacim partnerom je EKO-KOM, striebornými partnermi sú EMBAX-PRINT, FACHPACK, THIMM PACK'N'DISPLAY, SMURFIT KAPPA. Bronzovým partnerom súťaže je spoločnosť DS SMITH PACKAGING. Partnermi súťaže sú veľtrh BRAU-BEVIALE, Český zväz pivovarnícky a sladovnícky, GS1 Česká republika a IPSOS.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.