Nové pripravované nariadenie o obaloch a odpade z obalov spôsobuje subjektom v odvetví veľké investičné neistoty, uviedla šéfka združenia SYBA.
Príprava novej európskej obalovej legislatívy EÚ vnímajú subjekty pôsobiace v sektore obalov veľmi negatívne.
Návrh nariadenia, ktoré má nahradiť doterajšiu Smernicu o obaloch a odpade obalov, predstavila Európska komisia na jeseň minulého roka. Na konferencii Odpady a obce 2023, ktorá sa uskutočnila v júni tohto roku na tradičnom mieste v Hradci Králové, patril návrh nariadenia k jednej z kľúčových tém.
V článku sa dozviete:
- aké problémy vidia členovia združenia v obalovom nariadení,
- čo spôsobuje nedostatočná harmonizácia pravidiel,
- ako zvyšuje náklady preregulovanosť nariadenia,
- aký problém môže vzniknúť s kompostovateľnými obalmi na potraviny,
- príklady toho, čo obalom je a čo nie je.
Iva Werbynská, riaditeľka Obalového inštitútu SYBA, ktorý združuje české aj slovenské subjekty pôsobiace v sektore obalov, vrátane výrobcov baleného tovaru, hovorila o rizikách tejto novej obalovej legislatívy.
Podľa I. Werbynskej je najdôležitejšou funkciou obalu chrániť produkt a tým aj spotrebiteľa. Tým, že obal chráni potravinu, chráni aj jeho zdravie.
Jedným z hlavných cieľov obalového nariadenia je obmedziť nadmerné balenia (angl. overpacking, pozn. red.). V združení SYBA hľadajú rovnováhu medzi tým, aby sa neplytvalo jedlom a produktmi, ale aby sa zároveň neplytvalo obalovým materiálom.
Európa nie je jednotná
Iva Werbynská považuje za výrazný problém nízku harmonizovanosť postupov jednotlivých krajín k pravidlám označovania obalov.
Ako jeden z príkladov uviedla Taliansko, ktoré zmenilo legislatívu smerom k povinnému označovaniu obalov a majú úplne iný systém, než napríklad Česko. Vydali sa samostatnou cestou označovania spotrebiteľských obalov QR kódom, alebo letáčikom, či informácie na regáli.
Výrobky však zároveň musia mať kompletnú informáciu o obalovom materiáli, teda o tom, z akého materiálu obal je, do ktorého kontajnera ho uložiť v stave, keď sa stane odpadom, ale aj informáciu o tom, že spotrebiteľ si má skontrolovať u miestnej municipality, kam dotyčný obal patrí podľa samosprávnych pravidiel triedenia.
Ak má obal viac časti, tak musí tiež obsahovať informáciu o tom, aké zložky obsahuje.
Francúzsko má povinné označovanie, ktoré je úplne odlišné od iných krajín. Označujú sa nielen obaly, ale aj všetky ďalšie materiály. Ak chce výrobca doviezť produkt, ktorý je zabalený, tak musí označiť, že je z papiera a patrí do kontajnera na papier, a pridať leták, ako s takým obalom nakladať. Aj samotný leták však musí byť označený, že je z papiera a kam patrí.
Pokiaľ tak exportér do Francúzska neurobí, potom dostane pokutu. I. Werbynská uviedla príklad spred pár týždňov, kedy okrem pokuty musel vývozca stiahnuť milión kusov tovaru z trhu.
Komplikovaný systém vznikol preto, lebo Francúzsko chcelo zvýšiť recykláciu obalov tak, aby do roku 2022 dosiahli úroveň recyklácie 75 %.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.