V meste chcú zaviesť triedenie odpadov do jednej nádoby.
V kontajneroch na zmesový komunálny odpad končia aj zhodnotiteľné materiály, ich reálne využitie je však výzvou. Nové technológie to uľahčujú. Príkladom je spustenie špeciálnej linky u našich západných susedov.
Ostrava ako prvé mesto v Českej republike po novom začína triediť a využívať zmesový komunálny odpad (ZKO). Mestská odpadová spoločnosť OZO Ostrava vybudovala a sprevádzkovala novú triediacu linku.
V článku sa dozviete:
- koľko projekt stál a ako dlho linku budovali,
- ako využívajú dotriedené suroviny,
- akú časť odpadov sa takto darí odkloniť zo skládok,
- prečo chcú spojiť triedený zber do jednej nádoby,
- na aké prekážky radnica naráža.
Z dotriedeného odpadu bude aj palivo
Nová automatická linka na triedenie odpadu mestský podnik vyšla na 280 miliónov českých korún (v prepočte viac ako 11 miliónov eur). Samospráva si však od technológie sľubuje veľký prínos.
Technológia ako prvá svojho druhu v Českej republike dokáže aj zo ZKO vytriediť suroviny pre materiálové a energetické využitie. „Hlavným účelom novej technológie je odklonenie využiteľných odpadov od skládky. Ostrava tak bude už s veľkým predstihom pripravená na zákaz skládkovania ZKO, ktorý by mal podľa zákona o odpadoch začať platiť v roku 2030,“ vysvetľuje OZO Ostrava v tlačovej správe.
Podľa primátora Ostravy Jana Dohnala sa mesto usilovalo o energetické využívanie ZKO už dávno predtým, než vstúpil do platnosti nový český zákon o odpadoch, ktorý hovorí o konci skládkovania YKO v roku 2030. „S ohľadom na súčasné navyšovanie nákladov na energie sú alternatívne spôsoby vykurovania viac ako aktuálne,“ mieni J. Dohnal.
„Máme za sebou historicky tri projekty spaľovní, ktoré nevyšli. Preto sa mesto rozhodlo ísť inou cestou a už pred šiestimi rokmi oslovilo všetky u nás pôsobiace energetické a teplárenské spoločnosti so žiadosťou o pomoc pri odklone odpadu zo skládok,“ povedal primátor.
Veolia stavia kotly
Na výzvu samosprávy zareagovala teplárenská spoločnosť Veolia Energie, ktorá sa pustila do výstavby multipalivových kotlov. Tie majú odpad vo forme tuhého alternatívneho paliva (TAP) premieňať na energiu kombinovanou výrobou elektriny a tepla (KVET).
„Táto radikálna zmena systému nakladania s komunálnymi odpadmi pomôže Ostrave výrazne zvýšiť mieru zhodnotenia komunálnych odpadov a predĺži životnosť ostravskej skládky na mnoho ďalších rokov,“ očakáva mestský podnik OZO Ostrava.
Spoločnosť začala projekt veľkej triediacej linky na ZKO pripravovať už pred mnohými rokmi. „Bolo nám ale jasné, že bez spolupráce s energetiky by projekt nedával zmysel. Vedeli sme totiž, že hlavnou komoditou, ktorú budeme schopní vytriediť, bude práve energeticky využiteľný materiál,“ dopĺňa slová primátora Ostravy konateľ odpadovej spoločnosti OZO Ostrava Karel Belda.
Otvorenie novej triediacej linky | Foto: OZO Ostrava
„Oproti energetickému využitiu zmesového odpadu v klasickej spaľovni, ktorá energiu vyrába spaľovaním neroztriedeného zmesového odpadu, má naša linka tú výhodu, že okrem energeticky využiteľných zložiek dokáže zo zmiešaného odpadu vyseparovať aj určité množstvo materiálovo využiteľných surovín, ako sú napríklad PET fľaše, hliníkové plechovky, polyetylén alebo papier. Naša nová linka je navyše unikátna v tom, že má viac funkcií. Okrem triedenia ZKO dokáže dotrieďovať aj separované zložky odpadu, ktoré zbierame do žltých nádob, alebo napríklad aj zmes plastov a papiera,“ podotkol K. Belda.
Nová triediaca linka pritom podľa mestského podniku dokáže zaistiť takmer 100-percentné vytriedenie obalov, akými sú PET fľaše, nápojové plechovky, tetrapaky alebo polyetylénové obaly.
Skládkujú o 75 % menej
Zostáva vám 45% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.