NATUR-PACK

Uzavrú a zrekultivujú skládku. Vyrastie na nej fotovoltická elektráreň

Skládka na Hornej Nitre bola v prevádzke od roku 1998.

Uzavrú a zrekultivujú skládku. Vyrastie na nej fotovoltická elektráreň
Rekultivovaná skládka odpadov / Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Po tom, ako koncom roka 2023 Elektráreň Nováky prestane vyrábať elektrinu, ukončí sa aj navážanie stabilizátu, vedľajšieho produktu spaľovania hnedého uhlia, na neďalekú skládku pri obciach Zemianske Kostoľany a Bystričany. Prevádzka skládky ďalej nebude potrebná.

Projekt, ktorý teraz Slovenské elektrárne predložili do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, počíta s tým, že skládka stabilizátu sa uzavrie a zrekultivuje. Následne na zrekultivovanej ploche plánujú vybudovať fotovoltickú elektráreň.

Kompletný zámer Slovenských elektrární týkajúci sa rekultivácie skládky a výstavby novej solárnej elektrárne si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Celú kapacitu nevyčerpajú

Slovenské elektrárne plánujú ukončiť výrobu elektriny a tepla v nováckej elektrárni k 1. januáru 2024. Transformácia uhoľného regiónu so sebou prináša viacero úloh v rôznych oblastiach. Jednou z nich je aj riešenie štvrťstoročnej skládky.

Zostáva vám 74% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)