Po tom, ako koncom roka 2023 Elektráreň Nováky prestane vyrábať elektrinu, ukončí sa aj navážanie stabilizátu, vedľajšieho produktu spaľovania hnedého uhlia, na neďalekú skládku pri obciach Zemianske Kostoľany a Bystričany. Prevádzka skládky ďalej nebude potrebná.
Projekt, ktorý teraz Slovenské elektrárne predložili do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, počíta s tým, že skládka stabilizátu sa uzavrie a zrekultivuje. Následne na zrekultivovanej ploche plánujú vybudovať fotovoltickú elektráreň.
Slovenské elektrárne plánujú ukončiť výrobu elektriny a tepla v nováckej elektrárni k 1. januáru 2024. Transformácia uhoľného regiónu so sebou prináša viacero úloh v rôznych oblastiach. Jednou z nich je aj riešenie štvrťstoročnej skládky.
Zostáva vám 74% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.