Väčšina odborníkov vidí v programe vlády v oblasti odpadového hospodárstva viac pozitív, než negatív.
V pondelok schválila Vláda SR svoje programové vyhlásenie, o ktorm sa súčasnosti rokuje v parlamente. Body z programového vyhlásenia, ktoré sa týkajú odpadov, sme zhrnuli v samostatnom texte.
Expertov v oblasti odpadového hospodárstva sme sa spýtali na to, ako hodnotia program vlády v častiach, ktoré sa venujú odpadovému hospodárstvu a súvisiacim oblastiam.
Na naše otázky odpovedalo osemnásť expertov:
- Ľubomír Augustín, konzultant v oblasti OH
- Zuzana Balková, environmentálna konzultantka, EKO-IN
- Martin Basila, CEO, SENSONEO
- Lukáš Dubec, riaditeľ, Technické služby mesta Svidník - ???
- Ladislav Halász, regionálny riaditeľ, ewia a.s.
- Marek Hrabčák, odpadový manažér
- Marián Christenko, generálny riaditeľ, KOSIT a.s.
- Matej Kolesár, konateľ, CMT Group
- Peter Krasnec, konateľ/CEO, AVE SK odpadové hospodárstvo s.r.o.
- Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK
- Daniela Piršelová, hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy, Únia miest Slovenska
- Kamil Potoma, konateľ, REWA-TECH, s.r.o.
- Michal Sebíň, riaditeľ OZV NATUR-PACK
- Tomáš Schabjuk, konateľ, Odpadový hospodár, s.r.o
- Katarína Špačková, predsedníčka, Asociácia nezávislých spracovateľov druhotných surovín
- Roman Šterbák, projektový manažér, Slovenské združenie pre značkové výrobky
- Oliver Šujan, CEO, Marius Pedersen, a.s.
- Dagmar Várkolyová, konateľ, Várkoly-environment s.r.o.
Výsledok ankety skončil pre program vlády pozitívne, trinásť z osemnástich odborníkov v ňom vníma viac pozitív ako negatív, zvyšné stručné hodnotenia boli “???”.
Prečítajte si odpovede expertov.
Otázka: Hodnotíte Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2023-2027 v oblasti odpadového hospodárstva alebo s odpadmi súvisiacich oblastiach, v ktorých pôsobíte, viac pozitívne, než negatívne?
Na otázku mohli si mohli respondenti vybrať tri stručné odpovede: ÁNO (viac pozitívne), NIE (viac negatívne) a ??? (v prípade, že je otázka podľa respondenta nesprávne položená, alebo je odpoveď zložitejšia). K stručnému hodnoteniu mohli pripojiť aj podrobnejšie zdôvodnenie odpovede.
Ľubomír Augustín, konzultant v oblasti OH - ÁNO
Tých pár viet, ktoré sú venované odpadom v PVV, neobsahuje nič, čo by ma extrémne vyrušilo (snáď okrem naznačeného stavebného úradu pre "strategické investície").
Vyslovene pozitívne však pôsobí príklon k energetickému využívaniu odpadov. K tomuto logickému kroku prinútila slovenských politikov až energetická kríza. Je to sice neskoro, ale predsa.
Samotné PVV môže byť akokoľvek pozitívne, no ešte nezaručuje jeho naplnenie. Zvlášť zo strany súčasných predstaviteľov vládnych strán, ktorí svoje vyjadrenia účelo prispôsobujú okolnostiam a publiku.
Výpovedná hodnota PVV je minimálna, nakoľko jeho neplnenie nijako neohrozuje vládu SR. Voliči na Slovensku beztak neoplývajú historickou pamäťou.
Zuzana Balková, EKO-IN - ???
PVV obsahuje veľa riešení zacyklených problémov, no opomína „časovanú bombu“, ktorou sú odpady a obaly z priemyslu.
Dlhodobo chýba inventarizácia a z nej spracovaný verejne dostupný systém zverejňovania firiem oprávnených nakladať s odpadom a tak nie je možné si ich overiť u autority.
Doposiaľ nie je známe, či a aké druhy zariadení máme na Slovensku k dispozícii, v ktorej lokalite, aké odpady kto spracováva a či je predložené oprávnenie v čase realizácie ešte platné alebo je jeho platnosť pozastavená alebo bolo zrušené.
Oceňujem záujem o zásah do sprehľadnenia povoľovacieho procesu EIA, súčasťou ktorého by mohlo byť vyprecizovanie niektorých pojmov, aby bolo jednoznačné, čo posudzovať a čo iba oznamovať.
Nevyhnutnou súčasťou sprehľadnenia by malo byť aj prehodnotenie prepojenia na iné povoľovacie procesy (odpady), kde občas dochádza k sťaženiu procesu vydania povolenia sprísnením kritérií pre vybrané činnosti počas konania (z podprahového zariadenia určí povinné hodnotenie).
Súhlasím, že zálohovanie obalov je úspešný projekt, ktorý rieši systém vratných obalov od občanov, ale opäť vratné obaly z priemyslu (pitný režim) vtesnáva do tých istých automatov, ktoré používajú občania, čím zamestnávatelia prichádzajú o záloh.
Po viac ako roku priniesol Správca pre firmy riešenie, ktoré však nie je definované v zákone, nakoľko tento typ odberného miesta nie je zriadený distribútorom a teda neexistuje právna opora pre jeho zriadenie.
Martin Basila, SENSONEO - ÁNO
Nové vedenie rezortu má záujem spustiť ISOH do plnej prevádzky, čo považujem za esenciálne pre sprehľadnenie šedých zón slovenského odpadového hospodárstva.
Z vlastnej skúsenosti však vravím, že to považujem za nemožné so súčasným tímom odpadového hospodárstva na MŽP SR, ktoré je buď nekompetentné, alebo má nejaké záujmy, prečo brzdia nábeh ISOH.
Neviem si inak vysvetliť, že od roku 2018 sú tí istí ľudia neschopní spraviť novú vyhlášku, ktorá definuje narábanie s ISOH a EEO.
Rovnako som rád, že nové vedenie považuje systém zálohovania za správnu cestu. Slovenské zálohovanie je príkladom úspešného projektu pre ďalšie krajiny, ktoré sa chodia k nám inšpirovať.
Jediné čo mi prekáža, že chcú mať väčšiu kontrolu štátom, čo je v zahraničí neštandardný jav, hlavne pre to, že systém je financovaný z peňazí výrobcov nápojov.
Lukáš Dubec, Technické služby mesta Svidník - ???
Programové vyhlásenie naznačuje rozvoj v oblasti ZEVO zariadení. Pri MBÚ zariadeniach je však málo konkrétne. Chýbajú informácie z oblasti rozšírenej zodpovednosti výrobcov, v oblasti ekomodulácie a zároveň aj o tom, aký je postoj vlády k nedostatku spracovateľských zariadení na vytriedené komodity.
Dúfajme, že komunikácia bude zásadne pružnejšia ako bola v minulosti.
Ladislav Halász, ewia a.s. - ÁNO
Papierové vyhliadky PVV sú pozitívne. Veríme, že budú naplnené aj praktickými krokmi vlády.
Za predchádzajúce vyše tri roky sme v odpadovom hospodárstve mali dobre spracované programové vyhlásenie vlády v oblasti odpadov, ale praktické kroky MŽP išli úplne opačným smerom.
Sekundárne marketingové témy, ako je napríklad zálohovanie PET fliaš, mechanicko-biologická úprava odpadu a plošný zber kuchynského odpadu úplne vymazali existenčné témy, akými sú napríklad odklon odpadov zo skládok, kapacity na spracovanie nerecyklovateľného odpadu, nakladanie s nebezpečným odpadom, ISOH a pod.
Vďaka tomu sme po troch rokoch opäť na štartovacej čiare a v bode nula sa opäť musíme zamýšľať nad tým, ako reštartovať systém nakladania s odpadom tak, aby sme sa aspoň trochu priblížili napríklad tomu rakúskemu.
Marek Hrabčák - ÁNO
Problémov slovenského odpadového hospodárstva je oveľa viac, ako sú tie, ktoré sú vymenované v PVV.
Je však dobré, že okrem odborníkov si to začínajú uvedomovať aj politici.
Ostáva už „len” začať konečne problémy aj riešiť.
Marián Christenko, KOSIT a.s. - ÁNO
Po vyše troch rokoch nekoncepčných riešení v oblasti odpadového hospodárstva potrebuje Slovensko jasnú stratégiu.
Namiesto chaotického zavádzania MBÚ liniek, predimenzovaného zberu kuchynského odpadu, nezmyselných požiadaviek typu „GS21“ a zmätkov napríklad okolo limitov pre financovanie triedeného zberu alebo nekonečného zavádzania ISOH, by sme sa mali sústrediť v odpadovom hospodárstve na technologickú modernizáciu zariadení na spracovanie všetkých prúdov odpadu a súčasne prestať ignorovať staré environmentálne záťaže. A to bez toho aby sme jeden druh odpadu protežovali na úkor iného.
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.