Eversheds Sutherland

V recyklovaných plastových peletkách z rôznych krajín našli stovky toxických chemikálií

Odhalili pesticídy aj farmaceutiká. Vlastnosti mnohých látok, ktoré plast obsahoval, nie sú dostatočne preskúmané.

V recyklovaných plastových peletkách z rôznych krajín našli stovky toxických chemikálií
Foto: Depositphotos

Recyklované plasty nemusia byť bezpečné

Vedci z Univerzity v Göteborgu skúmali peletky z recyklovaného plastu vyrobené v z trinástich krajinách. Našli v nich stovky toxických chemikálií vrátane pesticídov a farmaceutík, na základe čoho usudzujú, že recyklované plasty nie sú vhodné na väčšinu účelov a v skutočnosti neprospievajú snahám o vytvorenie obehového hospodárstva.

Výskumníci tvrdia, že plast ako materiál vo všeobecnosti nemožno považovať za úplne bezpečný a nemôže podliehať princípom cirkulárnej ekonomiky, predovšetkým preto, že toxické chemikálie sa používajú pri výrobe všetkých plastov.

Problémom navyše je, že v rôznych častiach životného cyklu plastov ich môžu mimovoľne kontaminovať ďalšie látky. Inými slovami, plasty absorbujú ďalšie chemikálie pri ich používaní a recyklované materiály tak napokon obsahujú neznáme množstvo chemických zlúčenín v neznámych koncentráciách.

„Recyklácia plastov sa vyzdvihuje ako riešenie globálneho znečistenia plastmi, no toxické chemikálie komplikujú opätovné použitie a likvidáciu plastov a bránia recyklácii,“ uvádza profesorka Bethanie Carney Almroth, ktorá pôsobí na Univerzite v Göteborgu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)