NATUR-PACK

V Piešťanoch chcú spracovávať plastový odpad. Kľúčom má byť chemická recyklácia

Do zariadenia majú vstupovať odpadové polyméry tvorené rôznym plastovým odpadom a pneumatikami.

V Piešťanoch chcú spracovávať plastový odpad. Kľúčom má byť chemická recyklácia
Foto: Odpady-portal.sk

Na západnom Slovensku by mala vyrásť nová prevádzka na termochemickú recykláciu plastového odpadu. Počíta s tým zámer spoločnosti AGADORA , ktorý majú od piatku 8. decembra na stole povoľovacie orgány.

Chemická recyklácia sa v odpadovom hospodárstve čoraz častejšie skloňuje ako možné východisko pri sprísňovaných cieľoch recyklácie.

V európskej legislatíve však uchopenie chemickej recyklácie stále chýba. Na druhej strane nedávna aktivita českého envirorezortu naznačuje, že jednotlivé krajiny už svoje pravidlá tvoria.

Záujem o chemickú recykláciu medzi investormi je. Prednedávnom sme na Odpady-portal.sk informovali o projekte spoločnosti Duslo. S iným zámerom, ktorý počíta s nasadením vlastnej technológie, prišla ešte vlani spoločnosť EUREX OIL.

V článku sa dozviete:

  • koľko odpadov spracujú ročne,
  • aké výstupy má zariadenie poskytovať,
  • akú technológiu plánujú využiť,
  • kedy chcú začať s výstavbou,
  • koľko bude zariadenie stáť.

Celý zámer spoločnosti AGADORA si môžete stiahnuť cez odkaz v závere textu.

Chcú spracovávať plasty a pneumatiky

Vstupom do prevádzky majú byť odpadové polyméry. Polyméry vo všeobecnosti tvoria dlhé uhľovodíkové reťazce, ktoré sa vplyvom vysokej okolitej teploty dajú štiepiť na menšie reťazce. A práve to má byť podstatou technológie, ktorú chce AGADORA vybudovať v Piešťanoch.

Zostáva vám 62% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)