NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

OLO bude zbierať aj cigaretové ohorky. Vzniknú z nich asfaltové cesty

Hlavné mesto, zberové spoločnosti a recyklátor rozširujú od nového roka zber odpadu na bratislavských podujatiach o nádoby na cigaretové ohorky.

Hlavné mesto sa zbaví cigaretových ohorkov. Vzniknú z nich asfaltové cesty

Ilustračné foto: EcoButt

Tento odpad z bežných a elektronických cigariet sa spracuje na prímes do asfaltových ciest. Ide o krok, vďaka ktorému bude Bratislava opäť o niečo čistejším a cirkulárnejším mestom. Iniciátori projektu informujú aj o tom, ako správne nakladať s rôznym odpadom produkovaným fajčiarmi.

Hlavné mesto, mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) v spolupráci so spoločnosťami SPAK-EKO a.s. a EcoButt s.r.o. pridávajú na podujatia v Bratislave k nádobám na plastové obaly / kovové obaly / nápojové kartóny, sklo, papier, kuchynský bioodpad a zmesový komunálny odpad aj špeciálnu nádobu na cigaretové ohorky.

V článku sa ďalej dočítate:

  • načo sa spracuje vyzbieraný odpad z bežných a elektronických cigariet
  • prečo je lepšie zbierať ohorky cigariet než ich nechať ležať len tak na zemi
  • kde vznika prvá cesta z recyklovaných cigaretových ohorkov

„Máme radosť, že Bratislavčankám a Bratislavčanom môžeme vytvoriť ďalší priestor, ako naložiť s odpadom o niečo zodpovednejšie. Pilotný zber ohorkov sme spustili už počas decembra na vianočných trhoch. Ak návštevníci a návštevníčky festivalu, behu, trhu či iného mestského podujatia vhodia cigaretový ohorok do špeciálnej nádoby, prispejú nielen k čistejšiemu životnému prostrediu, ale i materiálovému zhodnoteniu tohto druhu odpadu,“ hovorí Martina Čechová, manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO.

Viac ako polovica ohorkov z cigariet končí na zemi. V cigaretových filtroch sa pritom nachádzajú toxické a karcinogénne látky, ktoré vplyvom dažďov kontaminujú pôdu, vodu aj ekosystém rastlín a živočíchov.

„Filtre z cigaretových ohorkov vyzbierané na bratislavských podujatiach dokážeme zrecyklovať na Acetyl-celulózové vlákna, ktoré poslúžia ako prímes do asfaltových ciest. Primárnu surovinu tak môžeme nahradiť druhotnou surovinou vyrobenou z odpadu. Prvá cesta z recyklovaných cigaretových ohorkov vznikla v Žiari nad Hronom a ide o svetový unikát. V trende budovania ciest z odpadu budeme môcť pokračovať aj vďaka spolupráci obyvateľov, ktorí využijú špeciálne nádoby na zber cigaretových ohorkov,“ hovorí Hugo Repáň, konateľ EcoButt, s.r.o.

„Do nádob na zber cigaretových ohorkov patria ako ohorky z bežných cigariet, tak aj tie zo zariadení na nahrievaný tabak. Tekuté náplne do e-cigariet a Vappe patria do čiernych nádob na zmesový komunálny odpad. Jednorazové aj nabíjateľné obaly z e-cigariet je potrebné odovzdať ako elektro-odpad na zberný dvor,“ dodáva Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ SPAK-EKO, a.s.

Od roku 2024 budú špeciálne nádoby na zber ohorkov súčasťou podujatí v hlavnom meste. Akcie pod záštitou primátora Bratislavy budú mať tieto nádoby k dispozícii automaticky. Organizátori ostatných podujatí si môžu túto službu objednať z ponuky zberných nádob od spoločnosti OLO na stránke www.olo.sk. Zber cigaretových ohorkov je ďalším krokom, ktorý posúva mesto na ceste k cirkularite.


Spoločnosti OLO a SPAK-EKO sú komunikačnými partnermi denníka Odpady-portal.sk.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.