Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Dubaj zakazuje jednorazové plastové tašky a výrobky

Zákaz sa začne uplatňovať od 1. januára 2025.

plasty

Ilustračné foto: DALL-E

Dubaj nedávno oznámil zákaz jednorazových plastových tašiek. Šejk Hamdan bin Mohammed bin Rašíd Al Maktúm, korunný princ Dubaja, vydal toto uznesenie 31. decembra 2023. Informuje o tom portál Middle East Economy.

Zákaz sa vzťahuje na jednorazové a recyklované výrobky vrátane plastových a neplastových predmetov bez ohľadu na ich materiálové zloženie.

Medzi jednorazové plastové a neplastové výrobky patria obaly na dodávku potravín, obaly na ovocie a zeleninu, hrubé plastové vrecká, plastové nádoby a obalové materiály vyrobené čiastočne alebo úplne z plastu. Do zákazu sú zahrnuté aj plastové fľaše, vrecká na občerstvenie, vlhčené utierky, balóny a tyčinky na balóny.

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Zákaz sa vzťahuje na predajcov a spotrebiteľov v Dubaji a zahŕňa súkromné rozvojové zóny a slobodné zóny vrátane Medzinárodného finančného centra Dubaj (DIFC).

Zo zákazu sú vylúčené rolky z tenkých vrecúšok používaných na balenie mäsa, rýb, zeleniny, ovocia, obilia, chleba, vrecia na odpadky a výrobky určené na vývoz alebo reexport. Medzi tieto položky patria jednorazové plastové nákupné tašky, jednorazové nákupné tašky a jednorazové plastové výrobky.
Dátumy implementácie

Zákaz jednorazových plastových výrobkov sa začne uplatňovať 1. januára 2025. Dubaj zakáže výrobky, ako sú plastové miešadlá, obrusy, poháre, polystyrénové nádoby na potraviny, plastové slamky a plastové vatové tyčinky.

Zákaz ostatných jednorazových plastových výrobkov sa začne 1. januára 2026.


Mohlo by vás zaujímať

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Odpady-portal.sk.

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Chystajú spoluprácu. ZMOS a SPAK-EKO chcú menej litteringu z cigaretových ohorkov

Riešením má byť nový systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Na sanácie envirozáťazí si ministerstvo vyčlenilo 21 miliónov eur

Na sanácie envirozáťazí si ministerstvo vyčlenilo 21 miliónov eur

Ministerstvo životného prostredia včera vyhlásilo ďalšiu výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci nového programového obdobia pre roky 2021 – 2027.