IFAT prináša inšpirácie a obchodné príležitosti aj pre obce. K ústredným témam budú patriť digitalizácia, čisté pohony aj umelá inteligencia.
IFAT 2024 v skratke:
- Zaberie výstavnú plochu 18 výstavných hál a veľkú časť vonkajšej plochy, spolu 260 000 m2.
- Ponúka silnú medzinárodnú účasť z desiatok európskych a mimoeurópskych krajín.
- Na veľtrhu sa predstaví aj 50 slovenských a českých výrobcov technológií a strojov.
Obce: hlavná cieľová skupina sektora životného prostredia
Obce patria medzi najdôležitejších používateľov produktov a procesov, ktoré budú prezentované na veľtrhu environmentálnych technológií IFAT Mníchov 2024.
V dňoch 13. až 17. mája 2024 sa na veľtrhu IFAT Mníchov opäť stretne na jednom mieste celosvetové odvetvie environmentálnych technológií.
Vystavovatelia na mníchovskom výstavisku vtedy opäť predstavia odbornej verejnosti svoje najnovšie produkty, procesy a služby v oblasti vodného hospodárstva a odpadových vôd, ako aj odpadového hospodárstva a surovín.
Pre mnohých sú najdôležitejšími zákazníkmi mestá a obce so svojimi rozmanitými environmentálnymi výzvami.
Zásobovanie pitnou vodou
Obce čelia neustálej výzve zabezpečiť množstvo a kvalitu, zachovať hodnoty infraštruktúry a predchádzať potenciálnym hrozbám pre spoločnosť a životné prostredie - a to všetko pri primeraných nákladoch.
Nemecký zväz pre plyn a vodu (DVGW) preto na mníchovskom veľtrhu ponúka tri cesty riešenia pod názvami "Inovatívne technológie na posúdenie stavu podzemných potrubí", "Ochrana kritickej infraštruktúry pri zásobovaní pitnou vodou" a "Zvýšenie teploty vodovodnej siete".
V ich stánku odborníci najprv ponúknu návštevníkom prednášky, na ktorých vysvetlia príslušnú problematiku, a potom budú účastníkov sprevádzať po príslušných technických riešeniach jednotlivých vystavovateľov.
Digitalizácia a ochrana kritickej infraštruktúry
Mestá a obce, podobne ako celá spoločnosť, čelia výzve zaoberať sa obrovskou témou, ktorou je digitalizácia, jej príležitosti a riziká.
Návštevníci veľtrhu majú možnosť zúčastniť sa na panelových diskusiách s názvom "AI: detekčné systémy a recyklovateľné skenery - koľko AI potrebuje odpadové hospodárstvo?".
Skúmať sa bude to, či je umelá inteligencia vhodná na minimalizáciu spotreby zdrojov a zlepšenie kvality jednotlivých frakcií zberu pre fungujúce obehové hospodárstvo.
Čisté pohony pre komunálne vozidlá
"Pokiaľ ide o komunálne vozidlá a zariadenia, využívanie alternatívnych pohonov, najmä vodíkových a batériových riešení, ako aj rozvoj potrebnej dobíjacej infraštruktúry sú naďalej ústrednými témami," hovorí Burkard Oppmann, prezident Združenia priemyslu pracovných strojov a komunálnych vozidiel.
Na veľtrhu IFAT Mníchov 2024 sa po prvýkrát uskutočnia každý deň 45-minútové panelové diskusie s odborníkmi z odvetvia na tieto a ďalšie témy.
Okrem iného pôjde o bezemisný priemysel komunálnych vozidiel a komunálne hospodárstvo, podporu likvidácie odpadu bez emisií CO2 a odbornú kvalifikáciu vodičov.
Vodík je témou budúcnosti
Akú úlohu môže vodík zohrávať v komunálnom obehovom hospodárstve? Na túto otázku sa na veľtrhu zameria oblasť Spotlight.
Napríklad: energia vyrobená v zariadeniach na výrobu energie z odpadu sa môže použiť na výrobu vodíka s neutrálnym obsahom CO2. Elektrolýzou vody vzniká nielen vodík, ale aj kyslík, ktorý sa dá využiť na efektívne prevzdušňovanie odkalovacích nádrží.
Metán z čistenia kalov alebo plastového odpadu možno spracovať na vodík a uhlík, ktoré sa môžu použiť na poľnohospodárske alebo priemyselné účely. Prvé vozidlá na zber odpadu už jazdia na vodík.
Trendová téma na veľtrhu: Cirkulárnosť pre elektronickú mobilitu
Nielen preto, že v auguste 2023 vstúpilo do platnosti nariadenie EÚ o batériách, nemecký Spolkový zväz pre odpadové, vodné a obehové hospodárstvo (BDE) a jeho členské spoločnosti očakávajú vplyv tohto nariadenia na výrobu, používanie a recykláciu batériových systémov pre elektromobilitu.
"V súčasnosti sa rozhoduje o tom, či a ako bude možné dosiahnuť ambiciózne kvóty na recykláciu a opätovné použitie recyklátov vo výrobkoch," vysvetľuje BDE.
Musí sa zabezpečiť dobrá spolupráca medzi výrobou a recykláciou. "Účel nariadenia o batériách a tiež zákona o kritických surovinách - a to udržať suroviny v obehu v EÚ - sa naplní len vtedy, ak budeme na recykláciu myslieť už od začiatku výroby a spotreby. V opačnom prípade nebudú tieto kritické zdroje k dispozícii na transformáciu energie a dopravy v EÚ.
Tisíce vystavovateľov
Dopyt po výstavných priestoroch je naďalej vysoký na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Doteraz sa prihlásilo viac ako 3 000 vystavovateľov z viac ako 50 krajín.
Okrem toho sú spoločnými stánkami zastúpené Kanada, USA, Francúzsko, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Taliansko, Česká republika, Dánsko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Turecko, Kórea, Čína a Japonsko.
Viac informácií, vrátane online katalógu vystavovateľov, odborného sprievodného programu a online predaja vstupeniek nájdete na www.ifat.de.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.