NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Záujem o cirkulárnu ekonomiku na Slovensku je ohromný. Dôkazom je viac, ako 400 prihlásených na prvý Circular Summit, ktorý sa konal 15. 2. 2024 v Bratislave.

Ľubica Vargová

Ľubica Vargová a Andrej Špánik / Foto: NATUR-PACK

  • Aktuality |  01.03.2024 |  NATUR-PACK / titulok: redakcia

Záštitu nad Circular Summitom vytvárala platforma Circular Slovakia, ktorá združuje obchodné spoločnosti, vládne a znalostné inštitúcie, združenia a mimovládne organizácie. Vstup na podujatie bol bezplatný. Z kapacitných dôvodov sa mohlo zúčastniť len 240 záujemcov.

Event otvoril svetoznámy popularizátor cirkulárnej ekonomiky Jan Jonker z Holandska.

V piatich panelových diskusiách sa hovorilo o nových biznis modeloch, zmene myslenia a financovaní cirkulárnej transformácie.

OZV NATUR-PACK iniciatívne oslovila Andrea Špánika z Circular Slovakia. Unikátnosť stretnutia vidí v skombinovaní hovoreného slova v panelových diskusiách s praxou v časti workshopov a súčasne cirkulárnou výstavou.

Druhou respondentkou v rozhovore bola Petra Csefalvayová z INCIEN, ktorá počas rozhovoru uviedla: „Dnes sa ukázalo, že táto téma je veľmi biznisová, čo je veľmi dobre, lebo to znamená, že aj keď máme nejaké ciele, ciele neutrality, ciele znižovania napríklad odpadu, emisie, čohokoľvek, realizácia je na biznise.“

Ako pristupujú ku greenwashingu slovenské firmy? To bol názov panelu v ktorom Juraj Adamica z SPP, Simona Hlaváčová z platformy Baterkáreň, Ľubica Vargová z OZV NATUR-PACK a Branislav Bošňák z YIT Slovakia rozoberali každý zo svojho pohľadu zavádzajúce zelené tvrdenia zo svojej praxe.

„Greenwashing sa dá vnímať aj ako konkurenčný nástroj. Nikto nechce byť ten, čo škodí životnému prostrediu. Preto pri nakupovaní hľadá zákazník ekologickejšiu verziu. A výrobcovia ponúkajú to, po čom je dopyt. Treba však jasne rozlišovať medzi overenými faktami a páčivými frázami,“ uviedla jedna z diskutujúcich Ľubica Vargová.

Na stránkach Circular Summit https://circular-summit.eu/aky-bol-circular-summit/ nájdete aj prezentácie, odporúčanú literatúru aj fotografie z podujatia.

Napriek bohatému programu a množstvu hostí, prvý Circular Summit nepriniesol odpovede, ale otvoril viacero tém, ktorým sa je potrebné venovať sa nie v budúcnosti, ale už dnes.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.