Vedci pracovali s mikróbmi z tráviaceho traktu červov, ktoré sa dokážu živiť plastmi. Nová metóda by mohla pomôcť biologicky odbúravať plastový odpad.
Využili črevné mikróby lariev
Vedci z Technologickej univerzity v Nanyangu v Singapure predstavujú umelé „červie črevo“, ktoré rozkladá plasty. Vo výskume, v rámci ktorého kŕmili červy plastmi a pestovali mikróby, ktoré sa nachádzali v ich zažívacom trakte, sa im podarilo vyvinúť nový spôsob, ako urýchliť biologický rozklad plastov.
Veda už v minulosti dokázala, že larvy chrobáka Zophobas atratus, ktoré sa bežne predávajú ako krmivo pre domáce zvieratá, napríklad jašterice, a ktoré sú zároveň komerčne zaujímavé, keďže majú vysokú nutričnú hodnotu, sa vďaka baktériám v ich tráviacom ústrojenstve dokážu živiť plastmi.
Využitie týchto červíkov pri spracovaní plastov sa však doposiaľ neoplatilo, nakoľko ich kŕmenie je pomalé a tvory vyžadujú starostlivosť. Tieto prekážky sa tímu zo Singapuru podarilo prekonať tým, že izolovali črevné baktérie lariev, ktoré následne použili na rovnaký účel ako predtým živé červy. Upravený proces sa však tým pádom zaobíde bez množenia a chovania živočíchov.
Červy najprv kŕmili rôznymi druhmi plastov
„Jeden červík dokáže za svoj život skonzumovať iba niekoľko miligramov plastu, takže si predstavte, koľko červíkov by sme potrebovali na zhodnocovanie plastového odpadu, ktorý produkujeme,“ hovorí spoluautor štúdie, docent Cao Bin.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.